Kontrastní barva je pojem, který vychází z takzvaného barevného spektra. K vysvětlení toho, co to je barevné spektrum je nutné začít (jak jinak než) od začátku. Udává se, že existují tři základní barvy, jejichž spojením lze namíchat veškeré ostatní.
Těmito barvami jsou červená, modrá a žlutá. Spojením červené a žluté pak vzniká oranžová, z červené a modré fialová a smícháním modré a žluté vytvoříte zelenou. Drobnějších nuancí jednotlivých odstínů lze potom docílit různými poměry přidaných barev. Všechny tyto základní barvy jsou uspořádány v základním barevném spektru.
To si představte jako kruh, v němž jsou rovnoměrně proti sobě rozestavěny barvy základní (tzn. Červená, modrá a žluté) a vedle nich pak vždy barvy, které vznikají spojením dvou sousedících. Barevné spektrum je tedy kruh, který se ve zjednodušené verzi sestává z šesti barev. Kontrastní barva se pak nachází vždy na opačné straně kruhu. Například kontrastní barvou k červené je zelená.
Proč nemá hnědá kontrastní barvu?
Hnědá barva tak vzhledem k podstatě míchání barev nemá kontrastní barvu. Jelikož hnědá barva nepatří do základního barevného spektra, tak ani kontrastní barva k hnědé neexistuje. Jde totiž o barvu kompozitní, které docílíte smícháním červené a zelené barvy. Vzhledem k tomu, že už sama zelená je vytvořena pomocí modré a žluté, obsahuje tak hnědá všechny tři základní barvy.
S čím nakombinovat hnědou?
I přesto, že kontrastní barva k hnědé neexistuje, její kombinování není tak složité. Komplementární barvou k hnědé je modrá. To znamená, že touto kombinací určitě nešlápnete vedle. Hnědá také vypadá výborně spolu s červenou, je však třeba si uvědomit, že není hnědá jako hnědá a musíte rozlišovat mezi jednotlivými odstíny.