Krása a módaMóda

Kombinace barev oblečení: kde hledat inspiraci pro rok 2024

Kombinace barev oblečení: kde hledat inspiraci pro rok 2024

Zkombinovat černé kalhoty dokáže každý, co ale když toužíte vytvořit outfit se zeleným sáčkem nebo fialovou sukní? Vhodné kombinace barev oblečení jsou pro „obyčejné smrtelníky“ často záhadou, a přitom je správný postup tak jednoduchý! Stačí si vzít k ruce barevné spektrum nebo fotky z módních přehlídek a dokonalý výsledek je téměř zaručen.

Kombinace barev oblečení podle barevného spektra

Barevné spektrum je pomůcka, která je užitečná nejen pro módní stylisty a návrháře, ale také pro malíře nebo bytové designéry. Vzniká přirozeně, jelikož odráží rozdíly ve vlnových délkách světla, které se projevují jako to, co nazýváme barvy.

Z barevného spektra vyčtete, že posloupnost barev kruhu je žlutá, oranžová, červená, fialová, modrá a zelená. To znamená, že vždy dvě barvy stojí naproti sobě a jsou si proto vzájemně kontrastní, zatímco barvy, které se nachází vedle vybrané barvy jsou k ní takzvaně doplňkové. Jak kontrastní, tak i doplňkové barvy jsou ideální volbou.

Inspirace od módních návrhářů

Každoročně najdete v obchodech nějakou převažující barvu oblečení, u které si můžete pomyslet, že jste ji v loňských kolekcích prakticky neviděli. A váš dojem je v tomto směru správný. Aktuální barva roku nese název Viva Magenta a jedná se o odstín mezi malinovou a červenou. Loni byste oblečení v tomto odstínu na pultech jen těžko hledali a letos v něm seženete všechno od ponožek až po klobouky.

Módní návrháři zkrátka každoročně přichází s novými a novými odstíny a pokud sledujete pozorně jejich práci, jistě víte, že jsou to mistři ve svém oboru. Kombinují mezi sebou barvy, které by jen tak někoho nenapadli. Proto se můžete na stránkách časopisů inspirovat a barvu letošního roku nakombinujte například s mentolovou.