Další

Kdy přesadit maliny: zahradnický průvodce pro rok 2024

Kdy přesadit maliny: zahradnický průvodce pro rok 2024

Přesazování malin je velmi důležité obzvláště pokud toužíte po bohaté malinové úrodě. Možná víte, jak pěstovat maliny, ale pokud jde o přesazování malin, možná máte pořád nějaké mezery ve vědomostech. My vám informace o tom, jak a kdy maliny přesadit, doplníme.

  • Kdy maliny přesazovat?
  • Proč maliník přesazovat?
  • Které místo je pro přesazení nejvhodnější?
  • Jak pečovat o maliník po přesazení?

Kdy maliny přesazovat?

V zásadě platí pravidlo, že rostlina by měla být přesazovány v době, kdy není v plodném období nebo v přípravě na plození malin. Důležité je také zvážit, jakou máte odrůdu malin, jestli letní (větší plody) nebo podzimní (menší plody). Ideální dobou na přesazování je tedy období od konce října až do března. Nejvhodnější je však období brzkého jara, tedy těsně před vyrašením prvních pupenů na rostlině.

Pokud se však rozhodnete, že chcete maliník přesadit na podzim, počkejte až maliníku začnou hnědnout a opadávat první listy.

Proč maliník přesazovat?

Přesazováním maliníkových keřů můžete jednoduše rozmnožit nebo se o keř podělit také se svými známými. Díky přesazení na jiné místo dodáte maliníku také nové živiny z nové půdy, takže keř bude plodit více malin.

Pokud se malinovým keřům daří, rostou v podstatě jako plevel. Pokud tedy netoužíte mít zarostlou zahradu, přesazování výhonků nebo jejich likvidace musí být nekompromisní.

Které místo je pro přesazení nejvhodnější?

Maliny jsou velmi teplomilné rostliny. Sladkých plodů maliníku dosáhnete nejlépe přímým slunečním zářením. Nemusíte se tedy obávat, že by váš maliník slunečné místo nezvládl, právě naopak. Nejvhodnějším místem je tedy místo s přímým slunečním zářením po celý den.

Jak pečovat o maliník po přesazení?

Maliníku je potřeba dodat potřebnou vláhu, ostatně jako každým jiným rostlinám. Můžete přidat také trochu hnojiva a nezapomeňte maliník pravidelně odplevelovat. Abyste u maliníku drželi ještě více vlhkosti, můžete kořeny zasypat mulčovací kůrou.