Další

Kam na výlet na 1. máj? Romantická místa v Česku

Kam na výlet na 1. máj? Romantická místa v Česku

Jeden svátek zamilovaných tu sice už byl, ale jsou tu tací lidé, kteří slaví ten „náš“. První máj je lásky čas, a tak je tak trochu ho škoda trávit doma. Kam se tedy vypravit se svou drahou polovičkou na výlet?

Červená Lhota

Zámeček postavený ve 14. století je rozhodně nejromantičtější zámek v našich končinách, a proto si zaslouží být na tomto seznamu uvedem hned jako první. Krom nespočtu majitelů Červená Lhota vystřídala také několik podob. Na počátku 17. století dostala novou fasádu z červených cihel a původní název Nová Lhota se tak změnil na Červená Lhota, stejnou barvu později získala i fasáda.

Pohádkovou atmosféru tohoto místa často využívají filmové štáby. Červená Lhota byla tak například k vidění ve snímku Svatby pana Voka nebo v pohádce Zlatovláska nebo O štěstí a kráse.

Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Kralpilot

Panská skála v Českém Švýcarsku

Vzpomínáte na tu „podivnou“ skálu z pohádky Pyšná princezna, kde se král Miroslav schovával s princeznou Krasomilou před zbrojnoši? Jedná se o Panskou skálu, která se nachází v Českém Švýcarsku. Pokud se do této oblasti vydáte, nesmíte vynechat ani Rudolfův kámen nebo osadu Tokáň, která zde byla postaven v 1. polovině 19. století.

Punkevní jeskyně

Pokud patříte se svou drahou polovičkou spíše k těm dobrodružnějším typům, pak nesmíte vynechat Punkevní jeskyně, které jsou rozhodně ty nejznámější u nás. Krom toho, že jsou součástí oblasti Moravského krasu, nachází se zde i nechvalně proslulá propast Macocha.

Krom prohlídky jeskyní se můžete také projet po řece Punkvě a pohlédnout tak do hluboké Macochy. Nezapomeňte ale na včasnou rezervaci.

Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Doronenko

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj vám poskytne jedinečný pohled na kroutící se Vltavu. Naše nejznámější řeka zde protéká skalnatým kaňonem a stačí se do tvaru podkovy. Pokud ale toužíte po skutečně romantické atmosféře, naplánujte si výlet na ráno, abyste stihli východ slunce.

Vyjít můžete z vesnice Teletín, a po žluté značce se vydáte směrem k Vyhlídce.

Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Petr1888

Údolí Plakánek

Údolí Plakánek se táhne od hradu Kost kolem rybníka Obora až k obci Střehom. Toto romantické údolí, skalnaté a z větší části obklopené borovými lesy, dostalo jméno podle rodiny Plakánků. Nachází se zde také zachovalý vodní mlýn a na dolním konci údolí narazíte na studánku Roubenku, zmiňovanou v básních Fráni Šrámka. Údolí Plakánek je také známé několika pískovcovými lomy: kámen byl použit na stavbu hradu Kost, který můžete rovněž navštívit, a kostela v Sobotce.

Pokud byste se snad báli, že se v této oblíbené lokaci ztratíte, nemusíte. Nachází se zde totiž také naučná stezka, která měří 10,5 kilometru.

Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Petr1888