Další

Jaký pes se ke mně hodí: Tipy na pořízení správného plemene

Jaký pes se ke mně hodí: Tipy na pořízení správného plemene

Přemýšlíte nad koupí pejska, ale nejste si tak úplně jistí, jaké plemeno by pro vás bylo to pravé? Nedělejte stejnou chybu, jako mnoho amatérských pejskařů a nevybírejte si plemeno podle jeho vzhledu. Místo toho se s námi radši dnes podívejte na to, podle čeho si opravdu vybrat pejska, kterého si zamilujete a bude vám to společně skvěle fungovat!

Výběr plemene

Důležité u výběru plemene je zvážit váš životní styl, do kterého by měl pejsek zapadnout. Jestliže se chcete s pejskem pomazlit doma na gauči, pohrát na zahradě a občas ho vzít na kratší procházku po městě, rozhodně byste si neměli pořizovat huskyho nebo border kolii, jelikož tyto plemena vyžadují opravdu vysoké množství aktivity a podnětů. Jestliže jste zase každý víkend na horách a chcete s sebou pejska brát na různé túry a cesty, určitě si nepořídíte buldoka nebo německou dogu.

Co nám řekne původ psa?

Důležité je podívat se na původ psa. Za jakým účelem byl chovaný a šlechtěný? Například labrador nebo irský vodní španěl byli často používáni na lovení vodní zvěře, jsou tedy perfektními plavci a jestliže rádi chodíte k přírodním vodním plochám, ve kterých si váš pejskem může zaplavat, určitě se s takovým plemenem neminete. Různá plemena ale byla šlechtěna k různým účelům. Pastevecká budou potřebovat spoustu pohybu, bojová jsou loajální vůči svému pánovi a společenská plemena pak dělají jen ne tolik náročného společníka v každodenním životě.

S papíry nebo bez?

Lidově papíry, většinou však označovány jako PP neboli průkaz původu, jsou další věcí, kterou zvážit, když máte vybranou rasu. Názory na psy s průkazem původu se napříč společností velmi různí. Pro některé je PP nezbytnost, pro jiné zase naprostá zbytečnost. Pravda je někde mezi. Jestliže chcete chovat štěňata (a to klidně jen jeden vrh), nebo chcete se svým psem jezdit na výstavy či soutěže, je pro vás PP naprostou nutností. Jestliže hledáte pouze parťáka pro život, klidně můžete vzít pejska z útulku či bez PP, ale pozor, vždy si ověřte, jestli vámi pořizovaný pejsek nepochází z množírny!