Krása a módaPleť

Jaký mám typ pleti: test, který ho odhalí během několika minut

Jaký mám typ pleti: test, který ho odhalí během několika minut

Proč je dobré vědět, jaký mám typ pleti? Pleť je naše vizitka a mělo by o ni být náležitě pečováno. Čím dřív budete vědět, jaký je váš typ pleti, tím dříve ji můžete dopřát správné přípravky pro hydrataci, minimalizaci vrásek nebo akné. 

Určit jaký typ pokožky máte, vám pomůže odborník v kosmetickém studiu, dermatolog nebo vy sama. Stačí postupovat podle našeho jednoduchého testu. 

Test pro určení typu pleti 

  1. Připravte si rýžové nebo matující papírky, případně jednu vrstvu z klasického kosmetického kapesníčku. Dále mějte po ruce čisticí produkt na pleť bez alkoholu. 
  2. Důkladně si vyčistěte obličej čisticí kosmetikou a jemně osušte. Nedrhněte pokožku zbytečně silně, aby nebyla podrážděná. 
  3. Na pleť neaplikujte žádný krém nebo sérum a počkejte zhruba 45 až 60 minut.
  4. Nyní můžete sledovat stav vaší pleti na jednotlivých částech obličeje. Papírky či kapesník postupně přikládejte na jednotlivá místa na obličeji – čelo, nos, brada, tváře.
  5. Přilepený papírek se skvrnami značí mastnou pleť. Suchý papírek bez skvrn znamená pleť normální nebo suchou, pokud cítíte pnutí. Jestliže byl papírek lesklý po přiložení pouze na čelo a nos, tak se jedná o pleť smíšenou. 

Jaké existují typy pleti: 

  • normální
  • suchá
  • mastná
  • smíšená

Normální pleť

Je hladká, bez zvětšených pórů, nezarudlá a tvoří přirozené množství mazu. Vhodné jsou pro ni mírně hydratační produkty a produkty proti začínajícícm vráskám. 

Suchá pleť

Suchá pleť netvoří dostatečné množství mazu. Vznikají na ní šupinky suché kůže a má sklony k zarudnutí, svědění a brzké tvorbě vrásek. Její další dispozicí je značná citlivost na vnější i vnitřní vlivy jako jsou suchý vzduch, klimatizace nebo stres. Vyžaduje speciální přípravky, které ji zhydratují a zároveň zklidní. 

Mastná pleť 

Tento typ pokožky má znatelně rozšířené póry a její povrch je viditelně lesklý. Mastná pleť má sklony k tvorbě komedonů a akné.

Smíšená pleť

Smíšenou pleť běžně poznáte podle mastné střední části obličeje na čele, nosu a bradě, kde mohou vznikat rozšířené póry a jiné nedokonalosti. Na tvářích je potom pleť suchá.