DalšíMóda

Jak zašít díru na teplákách: podrobný návod ve 4 krocích

Jak zašít díru na teplákách: podrobný návod ve 4 krocích

Máte nové nebo oblíbené tepláky, ale objevili jste na nich díru a teď nevíte, co s nimi? Abyste si mohli i nadále užívat teplákového pohodlí, můžete díru zašít. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou jehla, nit, nůžky a trpělivost.

  • Díru začistěte
  • Připravte si jehlu a nit
  • Šití tepláků
  • Dokončení

Díru začistěte

Kolem díry se možná objevily vytahané nitky a chmýříčko, které je potřeba odstranit. Nitky se objevují, zejména pokud je dírka na místě delší dobu a tepláky jste nosili nebo oprali. Začištění je potřebné, aby se díra nezvětšovala ani po zašití.

Připravte si jehlu a nit

Do tenké šicí jehly navlékněte nit, která nejblíže odpovídá odstínu látky, ze kterých jsou tepláky ušity. To v ideálním případě znamená, že na černé tepláky použijete nit černou, na bílé bílou a na béžové béžovou. Nit zdvojte, aby bylo šití pevnější. Délku přizpůsobte velikosti dírky. Konce niti zauzlujte a jehlu přesuňte doprostřed.

Šití tepláků

Pro zakrytí stehů a suků je nejlepší tepláky obrátit naruby a z této strany je i šít. Okraje díry přiložte k sobě a začněte šít dírku z leva doprava. Postupujte malými stehy na druhou stranu a okraje dírky stále přidržujte, dokud nebudou sešity, aby bylo šití co nejrovnější. Poté, co dírku přešijete z leva doprava, ji přešijte znovu zprava do leva pro pevnější spojení. Dvojí šití zabrání opětovnému roztržení látky v místě zašití.

Dokončení

Jakmile se vrátíte do výchozího bodu šití, nit dvakrát zauzlujte co nejblíže ušitým stehům. Nejjednodušší způsob jak vytvořit takový uzlík je tak, že začnete nový steh a místo, abyste jej dotáhli k látce, tak jehlu provlečete vzniklým očkem a prstem přitáhnete k látce. Následně jen provlečte konec nitě do ušitých stehů a konec ustřihněte.