Vlasy

Jak vymýt černou barvu z vlasů? 3 důležité zásady

Jak vymýt černou barvu z vlasů? 3 důležité zásady

Černá barva vlasů umí svoje nositelky značně potrápit. Dá se nějakým způsobem z vlasů vymýt?

Když máte barvu tmavší, než jste chtěla

Nejčastěji k podobnému scénáři dojde omylem: Koupila jste si barvu, jež na krabičce vyhlížela jako luxusní hnědá. Dodržela jste dobu působení, po umytí jste ale zažila šok: Barva je prakticky černá. Dá se podobná katastrofa napravit?

Poučené (nejčastěji onou zmíněnou vlastní chybou) uživatelky běžných barev vlasů z drogerie vědí, že výše popsaný scénář je poměrně běžný. Barva na vlasy chytá standardně mnohem tmavší, než byste si přála.

Dáno je to tím, že od těchto produktů vyžadují jejich výrobci univerzální působnost na všechny typy vlasů. Obsažen je v nich zbytečně silnější vyvíječ, respektive lze zjistit, že jde dokonce o ten nejsilnější, byť se to na krabičce oficiálně nedozvíte. Tyto výrobky obsahují i vyšší koncentraci pigmentů. Barva tak univerzálně chytne všem zákaznicím.

Ovšem akceptovatelného výsledku se zpravidla dočkáte jen při prvním barvení přírodních vlasů. S dalším vrstvením pigmentů se celý problém s tmavým odstínem zhoršuje.

Je možné vymýt černou barvu?

Určitě ne. Černá barva drží natolik dobře, že vymýt ji není možné. Lze ji pouze zesvětlit. Ani to ale není úplně jednoduché.

Takzvané stahování černé barvy je úkolem pro zkušenou kadeřnici. Ani pro ni to ale není úplná samozřejmost a zpravidla profesionálové ze stahování tmavých barev z drogerie nebývají nijak nadšení. Často klientkám vůbec nedoporučují podobné prostředky používat.

Nešetrné barvení totiž ovlivňuje poréznost vlasu, tedy stav vlasové kutikuly. Vlasy jsou totiž zničené a barva prakticky hluboko „zažraná“ do vlasového vlákna.

Objev jménem peroxid

Látka, bez které se při zesvětlování vlasů obarvených načerno neobejdete, je peroxid vodíku. Už v 19. století přišli chemici na to, že je-li tato sloučenina zalkalizovaná, má zesvětlovací účinek. Šlo o objev převratný a dosud neexistuje vhodnější prostředek, který bychom mohli pro zesvětlení vlasů použít.

Dostupný je peroxid v různých koncentracích:

  • 3 %
  • 6 %
  • 9 %
  • 12 %

Při navrhování konkrétního postupu odbarvení vychází kadeřník jednak ze své zkušenosti, ale i z diagnostiky vlasů. Jeho cílem je jednak zlikvidovat tmavý odstín, ale zároveň vám kštici nepoškodit.