Další

Jak se zbavit slimáků na zahradě: 3 tipy od specialisty

Jak se zbavit slimáků na zahradě: 3 tipy od specialisty

Kdo z nás se někdy nepotýkal na zahradě s nájezdy slimáků? Likvidují nejen zeleninu, ale i květiny okrasné. Také jich máte plnou zahradu a rádi byste se jich zbavili? Nechte se inspirovat našimi tipy.

1. Ruční sběr

Projděte se ráno po zahradě s dlouhými dřevěnými kleštěmi v jedné ruce a kýblem s vodou v ruce druhé. Během rána jsou slimáci rozlezlí po mokré zahradě a tak se vám je bude dobře sbírat. Další doba sběru je po setmění. To si však musíte ještě opatřit čelovku.

Nejvíce slimáků naleznete pod prkny, velkými kameny nebo květináči a v místech, kde je hodně vlhko. Pokud máte na zahradě kompost, rozhodně jej nevynechejte.

Chcete-li si sběr ulehčit, umístěte na vhodné místo zahrady vlhké prkno, navlhčený kousek starého koberce nebo namočenou vlnitou lepenku. Slimáci se pod ně schovají a vy pak máte ráno snazší práci se sběrem. Pokud jich chcete ulovit co nejvíce, dejte pod nalíčenou past zbytky z ovoce či zeleniny.

Nejvíce slimáků nasbíráte brzy po dešti, v místech, kde je vlhko a vyšší tráva, tam, kde se nachází spadané ovoce, pod velkými zeleninovými listy.

2. Alternativní metody

Pokud máte rádi experimenty, můžete vyzkoušet různé alternativní metody:

  • Ochranné cestičky – kolem záhonů se zeleninou a květinami vytvořte cestičky z písku, rozdrcených skořápek, pilin, ostrých kamínků, vápna, brusného papíru nebo kávového logru.
  • Plastové pásky – vtlačte je kolem záhonu a vytvořte tak ochrannou bariéru.
  • Aromatické rostliny – některé rostliny nemají slimáci rádi. Můžete je vysázet kolem míst, kam chcete zabránit přístupu slimáků. Mezi takové patří kontryhel, česnek, cibule, kopr, fenykl, bazalka, rozmarýn, tymián, levandule, měsíček, šalvěj, řeřicha nebo lichořeřišnice. Slimáky odpuzují éterické oleje, které rostliny obsahují.
  • Pasti s pivem – postačí do hlubších misek nalít trochu piva a rozmístit je po zahradě.

3. Přirození nepřátelé

Kromě člověka mají slimáci i další přirozené nepřátele. Pochutnávají si na nich třeba ježci, ptáci, ropuchy, užovky nebo slepýši. Pokud si pro ně připravíte nějakou tu skrýš, usídlí se vám na zahradě a o slimáky se postarají. Potřebujete jenom místo, kam dáte spadané listí, vyšší trávu nebo nějaký ten keř.

Někdo si pořizuje kachny, které se jmenují indický běžec.