Další

Jak obarvit oblečení na černo: nevyhazujte oblíbené kousky

Jak obarvit oblečení na černo: nevyhazujte oblíbené kousky

Ve snaze o udržitelnost ekologickou i ekonomickou se možná i vy snažíte dbát na to, abyste nemuseli vyhazovat funkční kousky oblečení jen kvůli vybledlé barvy. Sice mnoho výrobců produktů na praní avizuje, že právě jejich výrobek chrání barvy vašeho oblečení před vyblednutím, a částečně tak skutečně mohou působit, pokud však například vaše džíny byly obarvené nekvalitní barvou ani sebelepší aviváž ji na nich zkrátka neudrží. Co tedy s tím?

Jak obarvit oblečení na černo

Postup, jak obarvit oblečení na černo nevyžaduje žádné speciální znalosti ani dovednosti. Proces zvládnete doma jen s minimálním vybavením a zejména při použití některých typů barev vás „nové“ kousky oblečení nepřijdou ani na stokorunu. Na co je tedy důležité myslet?

  • Materiál oblečení
  • Výchozí barva
  • Dekorační prvky
  • Výběr barvy
  • Dodržení postupu barvení

Nejlépe se barví přírodní rostlinné materiály jako je bavlna, len nebo i viskóza. U umělých materiálů nebo u materiálů živočišného původu jako je vlna, kašmír či kůže musíte vždy kontrolovat určení vámi zvolené barvy. Důležitou roli hrají i použité nitě či zdobení. Je totiž možné, že 100% bavlněné tričko je ušité polyesterovými nitěmi, a přestože doposud byly švy neviditelné, po obarvení zůstane nic v původní barvě.

Nejjednodušší a nejlevnější postup barvení nabízí DUHA. Najdete ji za necelých třicet korun za množství, kterým bezpečně obarvíte jedny džíny nebo cca tři trička. Můžete ji použít v pračce nebo v hrnci. Pokud dodržíte postup uvedený výrobcem na zadní straně obalu, pak bude výsledná černá barva stálá a vydrží mnoho a mnoho vyprání.

Na závěr

Každopádně počítejte s tím, že se barvící proces nemusí vždy stoprocentně vydařit. Některé materiály mohou být vytvořeny způsobem a ošetřeny chemikáliemi, že je téměř nemožné je obarvit. Pokud vám tedy na vybraném kousku oblečení velmi záleží, dobře si barvení rozmyslete.