Další

Jak nezažít trapas na svatbě: Co nesmíte a co musíte?

Jak nezažít trapas na svatbě: Co nesmíte a co musíte?

Svatba je velmi důležitou společenskou událostí a tudíž se na ní očekávají nějaká společenská pravidla – svatební etiketa, kterou je vhodné dodržovat.

Nevěsta a ženich

Pozvánku na stavbu posílají všem, které chtějí na svém slavnostním dnu mít. Pozvánku na svatební obřad i ke slavnostní tabuli musí obdržet každý host.

Nevěsta se ženichem mají na svatbě nejhonosnější róbu. Ženich si vybírá oblek podle šatů nevěsty. Se svou nastávající musí ladit.

Ženich přichází ráno ve svatební den do domu nevěstiných rodičů. S sebou má svatební kytici pro svou vyvolenou a a menší kytici pro nevěstinu maminku, případně i babičku.

Po obřadu

Do prostoru, kde bude svatební hostina, vstupují jako první novomanželé, první vchází muž. Novomanželé zahajují slavnostní oběd, po kterém následuje rozkrojení dortu. Také jim patří první tanec. Pak následuje tanec s rodiči a pak se mohou přidat další svatebčané.

Do dvou dnů by měli novomanželé, osobně nebo telefonicky, poděkovat všem svatebčanům za svatební dary.

Svatební hosté

Také svatebčané by se měli obléci do slavnostního hávu. Jsou-li na pozvánce uvedené konkrétní barvy nebo styl, měli by tak svoje oblečení ladit. Pokud uvedeno není, měly by se dámy vyvarovat šatů v barvě bílé nebo černé. Také by jejich oděv neměl být příliš nápadný. Den patří nevěstě. Ideální volbou jsou šaty pouzdrového střihu nebo jednoduchá, dlouhá róba. Obléci si mohou také kostýmek v pastelových barvách. Mužům se doporučuje, pokud není stanoveno jinak, oblek v tmavších barvách, doplněný o slavnostní košili a vázanku sladěnou do barvy.

Každý pozvaný by měl dorazit v předem určenou dobu, na předem dané místo, neměl by se opozdit. Etiketa stanovuje, že při vstupu do budovy má být žena po pravici muže a samozřejmě starší mají přednost.

Ke svatební tabuli se hosté usazují podle zasedacího pořádku, žena usedá vždy první, měla by sedět po pravé straně svého partnera. Jak již bylo řečeno výše, slavnostní hostinu zahajují novomanželé a hosté začínají jíst až po nich.

Svatební dary by hosté měli odevzdávat v předstihu, na předem dané místo.

Na parket se svatebčané vydávají až po prvním tanci novomanželů a tanci s rodiči.