Další

Euro se blíží: Co to znamená pro vaši peněženku?

Euro se blíží: Co to znamená pro vaši peněženku?

O přijetí eura jako měny České republiky se hovoří již více než 15 let, a přitom se tohle téma neustále odsouvá do pozadí. Jednou nesplňuje Česko všechny ekonomické podmínky pro zavedení této měny, jindy se od tohoto kroku distancuje aktuální vláda. Tak jak to vlastně s Eurem v ČR bude?

Tohle téma tentokrát otevřel při svém novoročním projevu prezident Petr Pavel s tím, že euro by se mělo stát naší národní měnou v co nejkratší době. A tu se celý národ – ostatně jako téměř ve všech ekonomicko-politických otázkách – začne dělit na dvě skupiny: jedni by euro přivítali, druzí je zatracují. A přitom každý má kus své pravdy. Podnikatelé by si přijetí eura přáli, ekonomové hovoří o přínosech, ale i nevýhodách. A běžný občan má zpravidla názor podle toho, zda je podporovatelem evropské integrace, anebo spíš euroskeptikem.

Přijetí eura bylo jedním ze závazků naší republiky při vstupu do Evropské unie. Avšak byl by to pro nás tedy spíš přínos, anebo by to do budoucna přineslo národu spoustu nevýhod? Proč Slovensko přijalo evropskou měnu hned po vstupu do EU, a proč vyspělé země jako třeba Dánsko či Švédsko si svou měnu drží? Otázek je mnoho a příliš kvalitních odpovědí se běžné české populaci nedostává. Politici nejsou v současné době jednotní, řada z nich se přiklání k zachování národní měny.

Výhody a nevýhody přijetí eura jako národní měny

Někteří ekonomové tvrdí, že pokud je stávající měna kvalitní, a jestliže po případném propadu dokáže zpátky posílit, není nutné a možná ani žádoucí činit kroky k euru. A koruna se z otřesů posledních let, kdy nedržela kurz (Covid, válka na Ukrajině), opět dokázala vzpamatovat. Z politických stran jsou zastánci české koruny jak ODS, tak v současnosti i ANO. Zdůrazňují, že aktuálně pro naši ekonomiku převažují výhody vlastní měny, a proto se nechtějí vzdát vlastní monetární politiky. Přijetím eura by se pravděpodobně opětovně zvýšily (již tak pro mnohé z Čechů nepřijatelné) ceny (např. PHM, které se obchodují v dolarech), a to zejména ve službách; zvýšila by se inflace a ČR by tak ztratila možnost ekonomice pomáhat. Česká národní banka by již nemohla provádět měnovou politiku a veškeré pravomoci by se přenesly na Evropskou centrální banku, která rozhoduje podle potřeb všech států, a nikoliv jen podle potřeb České republiky. Na podporu české koruny někteří ekonomové uvádějí, že euro v posledních těžkých čtyřech letech oslabilo oproti dolaru mnohem více než koruna. A současná inflace má převážně jiné příčiny, než je národní měna. Euro by údajně nepřispělo ke zmírnění inflace, ani by zemi neochránilo před zvýšeným zadlužováním či zhoršeným ratingem.

Výhodné by bylo euro zejména pro podnikatele (i když od roku 2024 by snad mohly firmy, obchodující se společnostmi v eurozóně, již účtovat v eurech, ovšem jen za dodržení určitých podmínek, jež stanovuje měnový zákon). Firmám s podílem zahraničních obchodních aktivit by jednotná evropská měna zajistila stabilitu podnikání, a hlavně by nehrozily nepředvídatelné kurzovní pohyby. Kurzová nejistota není pro stabilní podnikání dobrým ekonomickým činitelem.

Jaký je váš názor? Umíte sami, třeba jen pro sebe, posoudit, co je pro naši zem jako celek prospěšnější? Máte z nejvyšších politických a ekonomických kruhů dostatek informací, abyste si mohli sami udělat obrázek toho, která měna by pro nás všechny byla lepší?