DalšíNezařazené

Dotace a dávky pro seniory: O které si lze v roce 2024 požádat?

Dotace a dávky pro seniory: O které si lze v roce 2024 požádat?

Pobíráte důchod, ale peníze vám sotva vystačí na jídlo? Existuje řešení. Žádejte o sociální dávky. Pokud máte problém s tím, v jakém stavu je váš dům (nebo s tím, že vaše výdaje za energie jsou příliš vysoké), zkuste si zažádat o dotaci a dům zrenovujte.

Sociální dávky

Sociálních dávek je celá řada. V případě seniorů připadá v úvahu příspěvek na bydlení a dávky pomoci v hmotné nouzi. Ty se dále dělí na příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.

Nevíte, na jakou konkrétní dávku máte nárok? Nejlepší bude, pokud se obrátíte na Úřad práce v místě vašeho bydliště a poradíte se.

Příspěvek na péči

Senioři se často ocitají v situaci, kdy pečují o svého partnera (rodiče či jiného příbuzného). Tato péče je nejen hodně fyzicky a psychicky náročná, ale může být i nákladná. Co s tím? Vhodné je zažádat o příspěvek na péči.

Příspěvek na péči může být vyplácen osobě, která z důvodu svého zdravotního stavu potřebuje služby jiné osoby. Jinými slovy, osobě, která je na pomoci jiné osoby závislá. Podle toho, o jak těžkou závislost se jedná, jsou i vypláceny finanční prostředky. Pokud je však závislost na druhé osobě, lze získat až 19 200 Kč měsíčně. O příspěvku rozhoduje krajská pobočka ÚP ČR.

Dotace z programu Nová zelená úsporám Light

Od 17. ledna 2024 mohou (nejen) senioři žádat o zálohovou dotaci ve výši až 240 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám Light. Na co je nutné peníze využít? Na zateplení fasády, střechy, stropu nebo podlahy, na výměnu oken či vchodových dveří, případně instalaci solárního ohřevu vody.

Jak to funguje? Pokud potřebujete upravit svůj domov, stačí podat žádost. Úspěšní žadatelé získají finanční prostředky předem (dotace až 240 tisíc korun může pokrýt až 100 % způsobilých výdajů) a na renovaci mají celý rok.