Další

Dlužníci pozor! 3 novinky, které se dlužníkům líbit nebudou

Dlužníci pozor! 3 novinky, které se dlužníkům líbit nebudou

Dluhy je zapotřebí především řešit, shodují se odborníci. Nyní však dlužníci, kteří chtějí ze své situace vybřednout, nebudou mít příliš usnadněnou situaci. Jaké změny na ně čekají?

Nejdůležitější změny, se kterými se budou muset vypořádat dlužníci

Na dlužníky čeká řada změn. A ty rozhodně nebudou pozitivní. Především je tak potřeba počítat s následujícím:

  • změny v podobě Milostivého léta
  • snížení nezabavitelné částky
  • zpřísnění podmínek pro oddlužení

Změny v podobě Milostivého léta

Milostivé léto je státem vyhlášená příležitost umožňující lidem zbavit se vybraných exekucí kvůli dluhům. To se týká primárně těch vůči státu.

Vůbec poprvé se Milostivé léto uskutečnilo v roce 2021 a chystá se pokračování. O další podobě této akce nakonec rozhodli poslanci v březnu 2024. Nicméně od navrhované podoby se distancoval Člověk v tísni s tím, že v aktuálním znění by mohl této podpory využít pouze zlomek dlužníků.

Návrh počítá s tím, že ti, kteří dluží na odvodech veřejné zdravotní pojištění, by se v případě, že se přihlásí k úhradě dlužného pojistného, které už pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady. Opomenuti tak zůstanou ti, kteří svůj dluh dobrovolně splácí.

Snížení nezabavitelné částky

Základní (nezabavitelná) částka je suma, která dlužníkovi vždy zůstane a nemůže mu být zabavena, má-li nařízenou exekuci, soudní výkon rozhodnutí, nebo se nachází v oddlužení. Počítá se jako dvě třetiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení.

Nyní však došlo ke změnám. Základní nezabavitelná částka v roce 2024 pro dlužníka klesla na 12 705 Kč. Ve srovnání s loňským rokem je to o 933 Kč méně. Dlužníci se tak mají hůř, jelikož jim k zajištění životních potřeb zbývá méně.

Dány jsou tyto změny tím, že se dodatečně zvýšily náklady na bydlení. Po rok 2024 tak sice nedošlo k úpravě normativních nákladů na bydlení ani se nezměnilo nařízení o nezabavitelných částkách, ale srážkách ze mzdy či platu (případně dalších příjmů) se to přesto projeví.

Zpřísnění podmínek pro oddlužení

Novela insolvenčního zákona je diskutovaným tématem. V Česku měla být schválena už v roce 2021, jelikož do českého právního řádu měla implementovat část evropských pravidel, O její konečné podobě nicméně stále není jasno.

Už nyní se ale mluví o tom, že si dlužníci pohorší. Legislativní změna sice přináší primárně zkrácení délky oddlužení na 3 roky a dlužníkům tak má zajistit určitou úlevu. Nicméně za specifických podmínek.

Soud má určit, jakou částku má dlužník na počátku splatit. Přihlédnout by měl k výši příjmů a dluhů. Kontrolovat také má, jak zodpovědně dlužník závazky vyrovnává, jinak mu může být oddlužení i zrušeno. Navíc bude dokládat přehled příjmů a nemá možnost odmítnout dědictví.

Zdroje

https://www.clovekvtisni.cz/distancujeme-se-od-podoby-dalsiho-tentokrat-nemilosrdneho-leta-tykajiciho-se-dluhu-na-zdravotnim-pojisteni-11239gp

https://www.ochrance.cz/letaky/srazky-ze-mzdy/srazky-ze-mzdy.pdf

https://www.penize.cz/osobni-bankrot/451541-rychlejsi-oddluzeni-ma-zpozdeni-kteri-dluznici-si-polepsi-a-kdo-pohorsi