Další

Dejte bacha: Důchodci přijdou o řidičáky. Na co se připravit?

Dejte bacha: Důchodci přijdou o řidičáky. Na co se připravit?

Řidičů seniorů přibývá. Za volantem je přitom tato věková kategorie riziková a na starší řidiče se tak zaměřila i Evropská unie. Jaká opatření plánuje?

Starších řidičů přibývá

Řídit automobil je pro mnoho lidí samozřejmostí i v seniorním věku. Často se jedná o významný krok k soběstačnosti. Dokládají to i statistiky tuzemského ministerstva dopravy, které uvádějí významný nárůst počtu řidičů v seniorním věku.

Ve věku nad 70 let se počet těch, kteří mají oprávnění řidit, zvýšil od roku 2014 do roku 2022 skoro o polovinu. Jejich počet se tak vyšplhal na celkem 725 tisíc. U motoristů starších dokonce 90 let se počet řidičů více než ztrojnásobil.

A právě to je podle dopravních expertů varující. Starší lidé totiž jsou za volantem rizikoví. A to primárně proto, že už mají pomalejší reakce, většina z nich hůře vidí a někteří mají problémy s rychlým pohybem.

I když jsou zkušení a ukáznění, často bývají opatrní až příliš. Dynamickému a hustému provozu se neumí přizpůsobit, nechají se také mladšími řidiči, kteří s nimi ztrácejí trpělivost, snadno vyvést z míry. Ve výsledku si pak ani neumí připustit, že na místo řidiče už by jednoduše usedat neměli.

O zdravotní způsobilosti majitele řidičského oprávnění v Česku rozhodují lékaři. První prohlídka je stanovena na nejdříve šest měsíců před dovršením 65 let, nejpozději v den 65. narozenin. Následuje další v 68 letech a dále pak každé dva roky. Povinné lékařské prohlídky ale možná v budoucnu nebudou stačit.

Evropská unie chce snížit počet nehod způsobených seniory

Evropská unie nyní vyrukovala s návrhem, že se všichni senioři od 70 let budou muset podrobit revizi svých jízdních schopnosti, uvádějí tuzemské zdroje s odvoláním na informace německého serveru Tagesschau. Prokázat, že jsou stále způsobilí řídit, by měli podle návrhu dokonce každých 5 let.

Výsledná podoba zkoušek ale zatím není definována a není známo, jak se opatření promítne konkrétně do české legislativy. Uvažuje se o tom, zda by se mohla stačit zkouška u lékaře, ale „ve hře“ je i testování schopností v reálných podmínkách přímo na silnici.

Čeští zákonodárci by se navíc mohli inspirovat i děním u našich sousedů. V Německu už totiž přikročili k tomu, že seniory vyzývají, aby řidičské průkazy odevzdali sami dobrovolně a začali jezdit veřejnou dopravou. Tu na oplátku mohou využít zdarma. Podobný systém už byl zaveden v Leverkusenu nebo Hannoveru.

Zdroje

  • https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/ridici-seniori/r~10f1c2f4139b11eb9d470cc47ab5f122/v~sl:32006c6a72adf949d565ca4f03733454/
  • https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/auto/ridici-v-duchodu-rizeni-auto-seniori-zdravotni-prohlidky-zpusobilosti-zpravy_2309100700_kth