Další

Co se nesmělo za komunismu: 3 směšné zákazy, které 40 let komplikovaly život

Co se nesmělo za komunismu: 3 směšné zákazy, které 40 let komplikovaly život

Často se od svých starších příbuzných nebo diskutujících v internetových debatách dozvídáme, že dřív bylo líp. Tím tajemným „dřív“ přitom mnozí lidé myslí právě minulý socialistický režim. Ten byl v Československu u moci mezi lety 1948 a 1989. Přitom však spousta lidí zapomíná, že pro tehdejší obyvatele Československa byla řada věcí zakázaná nebo nedostupná. Co se nesmělo za komunismu? Máme pro vás 3 překvapivé a z dnešního pohledu směšné zákazy.

Fotit na nádraží

Tím, že byste si vyfotili společnou fotku s kamarády, kterak odjíždíte na společný výlet, jste riskovali nařčení ze špionáže. Nádraží byla totiž pokládána za strategické cíle. A proto bylo jejich rozložení přísně chráněné. Z dnešního pohledu se tento zákaz jeví naprosto směšně, i v roce 2024 se však můžete dostat v některých zemích kvůli fotografování do úzkých. Pozor si dejte zejména v Číně, Iránu ale také například v Řecku.

Říkat svůj názor

Vyjadřování vlastního sice nebylo přímo zakázané ze strany zákona. Pokud by se však váš názor dal označit jako „protirežimní řeči“, riskovali jste přinejmenším problémy v práci. V horším případě vám mohlo za šíření protikomunistických názorů hrozit i dlouholeté vězení nebo nucené práce. V dnešní době máme přinejmenším u nás Ústavou deklarovánou svoboda projevu jako jedno ze základních lidských práv.

Odlišovat se

Komunisté z logiky jejich ideologie usilují o jednotu. A tu každý projev individuality velmi zásadně narušuje. Rozdíly v oblékání, účesech nebo stylu se přísně trestaly. Kvůli nevhodné vizáži jste mohli přijít o místo nebo nebýt přijati na vysněnou školu. Nepřijatelné byly také rozdíly v sexuální orientaci či jiná očekávání od života. Možná právě toto patří mezi to nejhorší, co se nesmělo za komunismu. A v myslím mnohých tato snaha o unifikaci společnosti bohužel zůstává i v roce 2024.