Další

Boj za vyšší důchody: 3 strategie, které můžete zvolit

Boj za vyšší důchody: 3 strategie, které můžete zvolit

Chcete se mít v důchodu lépe? Je to možné, musíte ale ke svému zajištění zaujmout adekvátní postoj. Jak vytěžit co nejvyšší důchod?

Jakou strategii zvolit pro získání nejvyššího důchodu 

Státní důchody procházejí reformou. A snahy o šetření jsou patrny i v této sféře. Spoléhat jen na státní důchod do budoucna nebude plně možné. O své zajištění na stáří by se měl proto každý jednotlivec aktivně starat. Jak na to?

  • Zodpovědně si plaťte sociální pojištění
  • Spořte si od raného věku
  • Naučte se investovat

Zodpovědně si plaťte sociální pojištění

Chcete-li mít v důchodovém věku nárok na státní důchod, musíte splnit dvě důležité podmínky. Je to jednak dosažení příslušného věku a také mít tzv. odpracované roky. Tedy jinak řečeno, disponovat potřebnou dobou sociálního pojištění.

V současné době potřebujete minimálně 35 let důchodového pojištění, případně 30 let bez započítání náhradních dob. Za zaměstnance povinně financuje pojistné zaměstnavatel. Důležité tedy je odpracované roky mít a zajistit si vyšší osobní vyměřovací základ, tedy průměrnou hrubou měsíční mzdu.

U OSVČ je situace složitější, platí si minimální zálohy. To je na sociální pojištění konkrétně v roce 2024 částka 3 852 Kč. Na odvodech může OSVČ ušetřit formou paušální daně. Nemusí se to však vyplatit. Platí totiž jednoduchá logika, že čím vyšší vyměřovací základ si určíte, tím vyšší důchod budete v budoucnu dostávat.

Spořte si od raného věku

Druhé opatření směřuje právě k přijetí osobní zodpovědnosti za zajištění postproduktivního věku. Dnešní plně průběžný důchodový systém zavedený v současnosti trpí především tím, že populace stárne. Důchodců tedy přibývá a pracující nestačí pokrýt tyto sumy výše zmíněnou platbou důchodového pojištění.

Spořit si na důchod tedy bude nutné samostatně, na bázi individuální. To je možné už nyní s podporou státu formou tzv. doplňkového penzijního spoření. To je součástí třetího pilíře důchodového systému. Vstup do něj je dobrovolný a stát zájemce může kromě příspěvků využít i daňové úlevy.

Platí zde, že čím dříve, tím lépe. Myslet na stáří není nikdy příliš brzy. A určitou sumu se tak vyplatí odkládat stranou dokonce už v prvním zaměstnání.

Naučte se investovat

Kdo chce být v důchodu finančně nezávislý, měl by nejen peníze odkládat, ale také je důležité, aby se je naučil rozmnožovat. Postupem času totiž uložené prostředky může i významně znehodnotit inflace.

Co se investování týče, nabízí se řada možností od penzijních a klasických podílových fondů přes akcie, dluhopisy až po nemovitosti. Vždy závisí na zvolené strategii, jaký bude výnos. S tím se na druhou stranu pojí i určitá míra rizika.

V Česku se nově objevil v této sféře tzv. dlouhodobý investiční produkt, což je souhrnné označení investičních nebo spořicích produktů, které napomáhají zabezpečení na stáří, a navíc mají zavedenou daňovou podporu.

Zdroje

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/671646-duchod-osvc-2022-vite-jaky-budete-mit-jako-osvc-starobni-duchod-a-vyplati-se-ho-zvysit/
  • https://www.mfcr.cz/cs/financni-trh/ochrana-spotrebitele/aktuality/2024/dlouhodoby-investicni-produkt-a-danova-podpora-pro-54732