Krása a módaMóda

Bílé šaty na svatbu jako host: Vhodný outfit nebo společenské faux pas?

Bílé šaty na svatbu jako host: Vhodný outfit nebo společenské faux pas?

Svatba. Výjimečná událost oslavující lásku a společné soužití dvou lidí. Spousta jídla, pití, hudby, zábavy a slz. A také spousta hostů! Jaké šaty ale zvolit jako svatební host? A je vhodné obléct se do bílých šatů?

Proč nosí nevěsty bílé šaty?

Bílé šaty jsou tradicí nejen v Česku, ale i všude po světě a nosí se již od starověku. První se tento zvy ujal v Evropě, kde bílá barva symbolizuje čistotu a nevinnost. Bílá barva také symbolizuje světlo a naději, kterou přináší nový začátek manželství.

Můžu si vzít bílé šaty jako svatební host?

Nejspíš vám v tom nikdo nezabrání, ale rozhodně to není vhodné. Dle dlouholeté tradice je bílá barva vyhrazena pouze nevěstě. Bílé šaty pak mohou být vnímány jako urážka, provokace či snaha o upoutání nevhodné pozornosti. Jestliže se tedy chystáte na svatbu, vyhněte se čistě bílým šatům, nebo se předem domluvte s nevěstou.

Barvy, které si obléknout na svatbu

Ideální barvy, do kterých ladit vaše šaty jsou světlé pastelové barvy, které nepůsobí příliš křiklavě. Nejčastější a nejoblíbenější barvy jsou:

  • růžová
  • modrá
  • fialová
  • zelená
  • žlutá

Vyhněte se černé a bílé barvě.

Střih šatů

Střih a styl šatů přizpůsobte typu svatby. Jestliže je svatba venku, zvolte lehké, pohodlné a méně formální šaty. Pro luxusnější prostředí pak zvolte elegantní a formální dlouhé šaty. Vždy svůj outfit přizpůsobte příležitosti a dress codu svatby.

Na co si dát pozor

Dbejte na to, ať váš outfit není příliš výrazný nebo vyzývavý. Svatba by měla být o nevěstě a ženichovi, takže se vyhněte příliš odhaleným šatům nebo příliš výrazným doplňkům. Zvolte spíše jednoduchý a elegantní styl, který nebude nijak narušovat nevěstin speciální den.

Závěr

Volba šatů na svatbu není snadná a vyžaduje pečlivé zvážení všech okolností a přání nevěsty. S přiměřeným a elegantním outfitem nikdy nic nepokazíte, jestliže tedy chcete být příjemnou součástí nezapomenutelného dne pro nevěstu a ženicha, vyberte si šaty s citem a vkusem.