Další

Barvy houbiček na nádobí mají svůj význam: používáte je správně?

Barvy houbiček na nádobí mají svůj význam: používáte je správně?

Určitě jste zaznamenali jednotlivé barvy houbiček na nádobí, při jejich používání. Zamysleli jste někdy nad tím, proč tomu tak je? Každá z barev označuje různé stupně drsnosti povrchu houbičky pro použití na různé povrchy nebo typy nádobí. I běžná věc jako je houbička na nádobí má svá specifika pro správné používání, která zjistíte v tomto článku.

Význam barev

Zelená

Tato barva označuje nejvyšší drsnost povrchu houbičky. Je určená pro odstranění připálených a ztvrdlých zbytků jídla na nádobí. Houbičky jsou velmi drsné, a proto je potřeba jejich použití zvážit zejména na náchylné materiály jako sklo, keramika nebo smaltované nádobí. Mohlo by dojít k narušení nebo poškození jejich povrchu. 

Modrá 

Barva signalizuje vyšší hrubost houbičky, která snadno odstraní nečistoty, je ale šetrnější oproti zelené houbičce tak, aby nepoškodila povrch nádobí.

Červená a oranžová

Tyto barvy jsou univerzální a vhodné zejména na odmašťování. Vysoce absorbují nečistoty a jsou určené pro čištění křehkých a broušených povrchů.

Žlutá

Žlutá houbička je nejjemnější ze všech a vhodná pro mytí křehkého nádobí jako je porcelán nebo sklo. Odstraní nečistoty a zároveň jemně klouže po povrchu, aniž by ho poškrábala. 

Jak udržet houbičku na nádobí čistou

Udržování houbiček je klíčové pro správné a hygienické mytí nádobí. Houbičky jsou náchylné k množení bakterií, proto je dobré ji dezinfikovat a zároveň správnou péčí prodloužíte i její životnost. 

Po  každém mytí houbičku důkladně propláchněte pod teplou vodou a snažte se z ní odstranit všechnu přebytečnou vodu. Pro ještě lepší účinek ji můžete ponořit do vody s pár kapkami octa a poté ji stačí důkladně propláchnout. Pokud houbička popraská nebo začne páchnout, je čas vyměnit ji za novou.