Další

3 Tipy co dělat na zahrádce a na balkoně s květinami teď v říjnu

3 Tipy co dělat na zahrádce a na balkoně s květinami teď v říjnu

S měsícem říjnem tradičně končí babí léto a nastupují první chladnější dny. V tomto období je tak nejvyšší čas začít postupně ošetřovat a zazimovávat rostliny, které jste po celé léto opečovávali na balkóně, terase či zahradě. Stromky se v tomto období ještě ponechávají netknuté, či nastává čas jejich vysazování, a záhonky či květináče s plodinami můžete postupně začít likvidovat, jelikož pozdní plody již nebudou mít moc šancí dozrát. Zvláštní péče by pak měla být věnována květinám – některé z nich teprve rozkvétají, jiné už by měly být pomalu sázeny nebo naopak zazimovány v interiéru. Na co se tedy zaměřit?

Jak se starat o květiny v říjnu

Pokud sázíte okrasné květiny a keře, které rozkvétají v říjnu (jako jsou begónie, okrasné trávy nebo vřes), ponechte je ještě po celý měsíc kvést, krásně dozdobí zahradu či balkon a vytvoří velmi příjemnou brzkou podzimní atmosféru plným a barevným květenstvím. Ostatní druhy květin či kvetoucích keřů je však potřeba náležitým způsobem připravit na nadcházející chladnější období.

Trvalky a kvetoucí keře

Kvetoucí keře, jako jsou růže nebo hortenzie, je třeba před zimou výrazně prořezat a v chladnějších oblastech také přikrýt vhodnou tkaninou, která je ochrání před mrazy. Prořez trvalek se doporučuje provádět až na jaře, jejich zazimování je však nutné věnovat dostatečnou pozornost, aby nedošlo k jejich promrzání – na zimu se přikrývají slámou nebo podobnou izolací. Pěstujete-li hlíznaté květiny (begónie, jiřiny), měli byste hlízy na zimu vykopat, očistit, nechat osušit a následně uložit na suché místo, kde nezačnou klíčit. Říjen pro tyto činnosti představuje ideální dobu.

Na zahradě nesmí chybět rustikální prvky

Cibulky sezónních květin

V říjnu nastává také vhodná doba na výsadku cibulek (tulipánů, narcisů), které by měly na jaře a v létě vykvést. Výhodné je také v tomto měsíci zakládat skalku s různými druhy trávy nebo trvalkami, je však nutné dbát následně na to, aby byly v dostatečné hloubce a místo výsadby rovněž ošetřeno proti mrazu.

Letněné květináče

Řada lidí si zdobí balkony a zahrady také letněnými pokojovými květinami, jako jsou například muškáty. Tyto je potřeba před zimou náležitě ošetřit a uložit zpět do interiéru. Ošetření spočívá zpravidla v zastřižení a kompletní osprchování, které zbaví květiny prachu a nečistot. Před uložením na přezimovací místo je zpravidla nutné také aplikovat insekticidy, které zabrání množení nežádoucích biotických škůdců v příhodnějších podmínkách interiéru.