Další

7 způsobů jak ušetřit v domácnosti pro rok 2023

7 způsobů jak ušetřit v domácnosti pro rok 2023

Současná energetická krize a vysoká míra inflace zahnala mnohé české rodiny do kouta. Obavy z nedostatku financí jsou oprávněné. Slova ŠETŘIT a SPOŘIT se v médiích skloňují poměrně často. Každá domácnost si může spočítat výdaje a zamyslet se, na čem by mohla ušetřit. Přinášíme několik tipů, jak na to.

1. Základní počítání

Nejprve si projděte všechny složenky a účty a zhodnoťte, jaké výdaje jsou nezbytné, jaké jsou zbytečné. Např. předplatné dvou časopisů, satelitní televize a nové boty každý měsíc jsou pro někoho zbytečným luxusem. Proveďte revizi pojištění.

2. Hospodaření s energií

Pokud máte zásoby peněz a chcete investovat, můžete zateplit dům, pořídit fotovoltaiku či úsporné spotřebiče. Pokud nadbytečné statisíce nemáte, existují možnosti, jak spotřebu snížit. Experti radí podívat se na poradenské aplikace a weby. Nalézt můžete např. Šetřím.cz. Získáte zde informace o optimální spotřebě a jak ji dosáhnout. Na stránce zadáte, bydlíte-li v domě či v bytě, velikost vytápěné plochy a čím se topí. Ihned zjistíte přibližnou optimální spotřebu.

3. Teplota v místnosti

Chcete-li snížit spotřebu, snižte teplotu v místnosti. Pokojová teplota by se měla pohybovat kolem 20 °C, netopit se doporučuje na chodbě, ve spíži a v ložnici. Přetopené místnosti mají neblahý vliv na organismus, který je méně odolný, neboť odvykne na chlad a stane se náchylnějším k nemocem. Obecně se uvádí, že snížením teploty o 1 °C snížíte spotřebu energie o 6 %. Pokud přestanete topit v ložnici, energetická náročnost se sníží o 10 %. Za radiátory můžete nalepit hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet do místnosti. Rozhodně je nezakrývejte nábytkem ani na nich nesušte prádlo.

4. Chladnička a mrazák

Velkým žroutem mezi spotřebiči je lednice a mrazák, proto byste měli pravidelně kontrolovat, jestli nejsou namrzlé, neukládejte do lednice teplé potraviny. Energeticky nákladný je také sporák. Dle odborníků je úspornější plynový než elektrický. Délku vaření ovlivní nádobí. Vhodnější jsou hrnce nerezové či měděné, které se lépe prohřívají. Velice úsporný je tlakový hrnec. Až 3x rychleji se uvaří jídlo i v běžném hrnci při použití pokličky. Zrevidujte žárovky, používejte LED žárovky. Světlo nenechte zbytečně svítit, kde není potřeba. Odborníci radí vytahovat spotřebiče a nabíječky ze zásuvky.

Namrzlý mrazák má velký vliv na spotřebu energie

Určitě doporučujeme zkontrolovat okna, jestli správně těsní, aby teplo unikalo právě tudy. Co se týče větrání, doporučuje se krátké, intenzivní větrání, tedy otevřít okno na několik minut dokořán.

5. Když je potřeba nakoupit

Při nakupování se můžete držet slevových akcí. Slevové letáky můžete obdržet do schránky nebo je prozkoumat v elektronické podobě. Většina obchodních řetězců nabízí zákaznické karty. I ty znamenají možnost ušetřit peníze. Pokud se hrozíte peněženky plné kartiček, obavy nejsou na místě, neboť věrnostní karty můžete mít nahrané v mobilní aplikaci.

Na nákup si pište seznam, abyste kupovali opravdu jen to, co potřebujete. Nepodléhejte výhodným nabídkám typu: kupte 3 kusy, zaplaťte pouze 2. Doma budete zbytečně hromadili produkty, které nestihnete zpracovat a museli byste je vyhodit, což je neekonomické a neekologické. Nikdy nechoďte nakupovat hladoví, protože plné regály potravin vás budou lákat o to víc. Rovněž se vyplatí sledovat odpolední výprodejové akce, některé obchody v pozdních odpoledních hodinách prodávají ovoce, zeleninu či pečivo za zlomek ceny.

6. Voda – základ života

V domácnosti je možné snížit spotřebu vody. Při čištění zubů rozhodně nenechávejte puštěnou vodu po celou dobu, pusťte ji až na závěrečné vypláchnutí. To samé platí i u mytí rukou. Ekonomičtější než koupel je sprcha trvající několik málo minut. Pračku zapínejte, až když je plná. Nádobí nemyjte pod tekoucí vodou, raději napusťte dřez. Myčku také zapínejte až po jejím úplném naplnění. Na vodovodní kohoutky můžete nainstalovat spořiče či perlátory a úsporné sprchové hadice, dokáží uspořit až 50 % vody. Na zalévání zahrady používejte dešťovou vodu.

7. A na závěr?

Zapřemýšlejte nad čisticími prostředky. Existují různé ekologické varianty – kyselina citronová, jedlá soda, ocet – mnohostranní pomocníci při úklidu, hravě nahradí drahou chemii.

Výraznou úsporu přináší příprava jídla doma. Stravovat se denně v restauraci se opravdu výrazně promítne do rodinného rozpočtu. Stejně tak i každodenní nákup kávy ve vaší oblíbené kavárně.