DalšíZdraví

7 věcí, které doma udělat před dovolenou

7 věcí, které doma udělat před dovolenou

Blíží se chvíle vaší plánované dovolené? Pak se nezapomeňte před odjezdem postarat o několik věcí v domácnosti, abyste si odpočinuli bez starostí a stresu, co jste doma nechali. V tomto článku pro vás máme seznam 7 klíčových věcí, které byste měli udělat před odjezdem, abyste se ujistili, že je váš domov připravený na vaši nepřítomnost.

Vyneste odpadky

V době vaší nepřítomnosti mohou vyhozené a nevynesené potraviny v koši nadělat pěknou paseku. Pokud se chcete doma při návratu z dovolené cítit příjemně, pak rozhodně nezapomeňte vynést odpadky. Jinak se může stát, že vás po otevření domovních dveří praští do nosu nepříjemný zápach.

Vyneste odpadky
Vyneste odpadky

Vyprázdněte lednici 

Před odjezdem je také vhodné zkontrolovat všechny potraviny a jejich záruční lhůty. Vyprázdněte ledničku od potravin, které by mohly zplesnivět nebo se znehodnotit během vaší nepřítomnosti. Nenechávejte uvnitř lednice žádnou zeleninu ani ovoce a už vůbec ne čerstvé potraviny z pultu – žádné sýry, šunky ani jiné uzeniny. 

  • TIP: Potraviny samozřejmě nevyhazujte, můžete si z nich připravit třeba svačinu na cestu.
Vyprázdněte lednici 
Vyprázdněte lednici 

Zavřete všechna okna

Počasí si člověk nevybírá. Buďte na dovolené v klidu, i když v oblasti vašeho bydliště zrovna řádí prudké deště a bouřky. Před odjezdem na dovolenou jen nezapomeňte zavřít všechna okna, aby se dovnitř domu nedostala voda. Zavřená okna též pomohou proti hmyzu. Pokud máte někoho, kdo bude na vaši domácnost dohlížet, můžete okna nechat v poloze mikroventilace, aby dovnitř mohl proudit čerstvý vzduchu. 

Zavřete všechna okna
Zavřete všechna okna

Vypněte všechny spotřebiče

Abyste snížili spotřebu energie a minimalizovali riziko požáru, vypněte všechny zbytečné spotřebiče, jako jsou televize, počítače, rychlovarné konvice, pračky, sušičky a myčky nádobí. Jednoduše je vypojte z elektrické zásuvky. Nezapomeňte také zhasnout všechna světla, abyste se po dovolené nezalekli účtu za elektřinu.

Zhasněte světla a vypněte všechny spotřebiče
Zhasněte světla a vypněte všechny spotřebiče

Vyperte veškeré prádlo

Příjezd z dovolené má mnoho žen spojený s vyklízením veškerých zavazadel a nekonečným praním špinavého prádla. Tomu můžete částečně předejít tím, že pojedete na dovolenou do resortu, kde fungují i prádelny nebo jsou k dispozici samoobslužné pračky. Abyste se ihned po příjezdu nemuseli vrhnout do praní, vyperte všechno prádlo v prádelním koši, a nic vás nebude stresovat.

Vyperte veškeré prádlo
Vyperte veškeré prádlo

Zběžně doma ukliďte

Aby na vás hned po příjezdu domů nečekal úklid, určitě si před odjezdem ukliďte. Otřete všechny plochy od prachu a vytřete podlahy. V době vaší nepřítomnosti usedne jen minimum prachu a vy díky tomu přijedete do uklizeného domova. 

Zběžně doma ukliďte
Zběžně doma ukliďte

Zalejte květiny

Nakonec máme radu pro všechny milovníky zeleně a kvetoucích rostlin. Určitě nechcete, aby doma bez vás vše uvadlo. Před odjezdem proto dostatečně zalejte všechny květiny, aby měly vláhu a neuschly. Výhodou je, pokud máte samozavlažovací květináče, které kytkám dodají vodu průběžně.

Zalejte květiny
Zalejte květiny