Výživa a doplňky

Může se jíst nezralé avokádo?

Může se jíst nezralé avokádo?

Máte rádi avokádo, ale koupili jste si nedozrálý kus a nevíte, zda ho můžete bezpečně sníst? V následujícím článku si zodpovíme na otázku, zda se může jíst nezralé avokádo a přineseme vám všechny důležité informace.

Může se jíst nezralé avokádo?

Nezralé avokádo je z bezpečnostního hlediska zcela v pořádku a je možné ho konzumovat. Narozdíl od některých jiných druhů ovoce neobsahuje ani v nezralosti toxiny, které mohou způsobit zdravotní potíže.

Na druhou stranu nezralá avokáda ztrácejí svoji nezaměnitelnou chuť a krémovou texturu, takže jsou výrazně chuťově horší. Pokud tedy nejste v krajní nouzi a nepotřebujete avokádo nutně sníst co nejrychleji, nechte je raději několik dní dozrát a poté si ho vychutnejte naplno. Zároveň platí, že při konzumaci velkého množství avokáda (ať už zralého či nezralého) může dojít k podráždění žaludku z důvodu vysokého podílu vlákniny.

Samotnou zralost avokáda a jeho připravenost ke konzumaci pak ověříte jednoduše stiskem. Pokud je na dotek v dlani avokádo tvrdé, bude pravděpodobně nezralé. Pokud je naopak plod už lehce měkký, můžete se pustit do jeho zpracování a konzumace.

Mohlo by vás také zajímat: Je kebab zdravý?

Zvířatům nezralé avokádo nedávejte

Pro lidi tedy nezralé plody avokáda nepředstavují žádné nebezpečí, ale jinak je tomu bohužel v případě zvířat. Díky obsahu persinu je nezralé avokádo nebezpečné zejména pro ptáky a dobytek. Přestože jiným druhům zvířat nemusí způsobovat problémy, doporučujeme vám raději ho mazlíčkům nepodávat.

Zdroj: plantfoodathome.com