Vlasy

Jak zesvětlit černé vlasy: co obnáší zesvětlení a jak na ně v roce 2024

Jak zesvětlit černé vlasy: co obnáší zesvětlení a jak na ně v roce 2024

Odpověď na otázku, jak zesvětlit černé vlasy, mnoho žen nepotěší: Je to složité, nicméně jde to. Jak?

Jak zesvětlit černé vlasy

Na úvod musíme poznamenat, že zázračný prostředek, který z tmavovlásky přes noc vykouzlí platinovou blondýnku, samozřejmě neexistuje.

Zklamaná být ale nemusíte. S dávkou trpělivosti a zkušenosti zesvětlení havraních kadeří zvládnete. Respektive nikoli vy. Svěřit byste se totiž vždy měla do rukou profesionálního kadeřníka. Nikdy se do podobné procedury nepouštějte sama.

Odbarvování černých vlasů je náročné a velmi riskantní. Neodbornou aplikací odbarvovače si můžete spálit vlasy i popálit pokožku hlavy.

Co obnáší zesvětlení černých vlasů

Před barvením je nutné zohlednit dva základní faktory:

  • jakého výsledku chcete dosáhnout
  • v jaké aktuální kondici jsou vaše vlasy

Zesvětlování je proces umělého zmenšování a rozpouštění pigmentu ve vlasech. V případě, že jste brunetka a toužíte po platinové blond, může kadeřnice navrhnout použití 12% oxidantu. Tedy toho, který je vůbec nejsilnější.

Ten dokáže zesvětlit při klasickém barvení vlasů barvu o 4-5 tónů. Takový postup však pro vlasy znamená intenzivní zátěž a používá se tak jen u černých vlasů, které jsou zcela zdravé a adekvátně silné. Což je zejména tehdy, pokud jste se barvila dosud sama, spíš výjimka.

Může tak být vhodné použít nižší koncentraci. K zesvětlení se nejčastěji v praxi používá 9% oxidant, který zesvětluje až o 3 tóny. Právě to představuje častou chybu uživatelek, které si koupí 12% peroxid s představou, že je vlasy potřeba zesvětlit „pořádně“. Výrazně tím ale riskují, že se barvení nepodaří a spálené vlasy už nepůjdou opravit ani u profesionála.

Jaká jsou další specifika zesvětlování

Kadeřník může ale použít peroxid i slabší, už v koncentraci od 3 % podle toho, jaké úrovně zesvětlení si přeje zákaznice docílit. Většinou je to v rozmezí 2 až 7 úrovní. Intenzivnější zesvětlení už je na místě rozdělit do více sezení.

Totéž platí pro poškozené a oslabené vlasy. Obecně se uvádí, že kadeřník může v rámci zachování kvality vlasů zvolit slabší oxidant, který nechá působit déle. Peroxid je možné na vlasech ponechat 10 až 40 minut. Případně navrhne postupné stahování barvy s větším časovým odstupem.