Zdraví

Co signalizuje žlutý jazyk

Co signalizuje žlutý jazyk

Co signalizuje žlutý jazyk? Tato otázka k nám do redakce v poslední době přicházela velmi často, a proto jsme se rozhodli zpracovat článek ve kterém najdete všechny důležité informace o možných příčinách tohoto problému.

Špatná ústní hygiena

Velmi často může indikovat nažloutlá barva jazyka špatnou ústní hygienu. Pokud je problém způsoben touto příčinou, můžete ho poměrně snadno odstranit redukcí bakterií na jazyku díky častějšímu a pečlivějšímu čistění zubů a jazyka.

Užívání tabáku

Žlutý jazyk může signalizovat také užívání tabákových výrobků, které obsahují různé sloučeniny a toxiny. Ty mohou v některých případech obarvovat kožní buňky, což má za následek vytvoření žlutého efektu na jazyku.

Nadměrné dýchání ústy nebo sucho v ústech

O hygienu v ústech se do značné míry starají také sliny, které pomáhají odstraňovat bakterie z povrchu jazyka. Pokud dýcháte ústy více než by bylo vhodné, dochází k vysychání v ústech a zvyšuje se riziko přemnožení bakterií. Stejný dopad má také dehydratace.

Mohlo by vás také zajímat: Jak má vypadat rána po extrakci zubu

Potraviny s barvivy

Žlutá barva jazyka může signalizovat také konzumaci některých specifických potravin obsahujících barviva.

Některé léky

Díky vlivu na imunitní systém nebo změnu barvy pigmentu může za žlutou barvou jazyka někdy stát také užívání specifických léčiv. Zejména se jedná o léky na léčbu cukrovky, antibiotika nebo třeba léky na ředění krve.

Některé léky a léky také obsahují barvicí částice, způsobují změnu barvy pigmentu nebo oslabují imunitní systém.

Žloutenka

Jako častá příčina žlutého zabarvení jazyka bývá označována také žloutenka. Při ní dochází k hromadění bilirubinu v tkáních, což může způsobovat zažloutnutí některých částí těla včetně jazyka.

Ekzémy a autoimunitní onemocnění

V případě, že je oslabeno fungovaní imunitního systému vašeho těla, může dojit k přemnožení bakterií na jazyku což vede často k vytvoření žlutého povlaku.

Zdroj: Medicalnewstoday.com