Krása a móda

Zpříjemněte si podzimní dny: 3 Rady pro seniorky na chladné měsíce

Zpříjemněte si podzimní dny: 3 Rady pro seniorky na chladné měsíce

Nejchmurnějším ročním obdobím bývá právě podzim, s jehož nástupem se postupně zkracují dny a rapidně se mění počasí z příjemných letních slunečních dnů na deštivé a chladné. Tyto změny společně s přechodem na zimní čas jsou pro mnohé lidi velmi stresující a vyžadují vhodný způsob adaptace, zejména musí-li stále chodit do práce.

Ačkoliv v důchodovém věku již nejsou aktivity tohoto typu tak intenzivní a často opadne i stres z každodenní péče o rodinu, představuje podzim i pro tuto demografickou skupinu rizikové období z hlediska špatné nálady či závažnějších psychických problémů. Také proto je potřeba si chladné podzimní měsíce vhodným způsobem zpříjemnit.

Jak se dostat do dobré nálady

Podzimní období je spojené zejména s úbytkem energie, což je dáno jednak méně intenzivním slunečním zářením, které omezuje možnost čerpání energie ze sluníčka, a chladnými podmínky, které je dále ubírají. Také proto je toto období spojeno s rozvojem klasických sezónních nemocí, které útočí prakticky odevšad. Vnitřní komfort a pohoda (společně s vhodným stravováním a posilováním imunity) vám však s tímto problémem pomohou. Jak se tedy správně naladit?

Relaxujte a meditujte

Nejlepší způsob, jak dosáhnout vnitřní rovnováhy, je alespoň na chvíli se zbavit veškerého stresu a jiné zátěže. V důchodovém věku sice již obvykle netrpíte výraznou zátěží pracovní, mohou vás však zužovat jiné problémy či strachy, které je vhodné čas od času odbourat. Najděte si každý den alespoň chvíli na meditaci nebo rozjímání, klidně s šálkem teplého čaje nebo jiného teplého nápoje, ale třeba i sklenkou dobrého vína.

Připravte si chutné jídlo nebo dezert

Podzimní období je časem dozrávání ovoce, jako je hroznové víno, jablka, hrušky či pozdní odrůdy švestek. Podzimní ovoce je plné vitamínů a rozhodně vás vzpruží, stejně jako ořechy či jiné podzimní plodiny. Připravte si nějaké dobré jídlo ze sezónních surovin, nebo si třeba upečte ovocný koláč, určitě vám to zvedne náladu.

Vyberte si relaxační pobyt

Chladné podzimní dny si můžete zpříjemnit také pobytem v lázních. Nemusíte odjet zrovna na celý měsíc, i krátký pobyt s několika procedurami vám pomůže se připravit na nadcházející chladné období. A nemáte-li rádi cestování, zkuste navštívit místní bazén nebo si zajít na masáž.