Krása a módaMóda

Zdravotní boty jako módní hit

Zdravotní boty jako módní hit

Při spojení “zdravotní obuv” si většinou představíme nevzhledné ortopedické boty se širokou špičkou, které nosila naše babička. Všechny zdravotní boty ale nejsou takové. Ikonické Birkenstocky Arizona jsou na trhu už 50 let a s oblibou je nosí mnozí módní nadšenci. Proč také ne? Jsou úžasně pohodlné a přitom stylové.

Birkenstock jako trend roku 2023

Letošní rok vyzdvihl opět na výsluní zdravotní obuv Birkenstock, které se těší velké oblibě již několik desetiletí. Tuto sezonu je však v módních kruzích vnímána jako jeden z vůdčích trendů. Na jaře se tato značka stala stálicí street stylu, když ji do ulic vynesly mnohé celebrity i obyčejní smrtelníci. Ležérní sandály Birkenstock jsou považovány za symbol pohodlnosti a to díky podpoře klenby a tlumení nárazu. Navíc se pyšní pověstí, že je možné je nosit téměř je všemu. Nejlépe se kombinují s kalhotami, šortkami a džínovinou všech střihů.

Počátky značky a první úspěchy

Počátky historie slavné značky sahají až do roku 1774, kdy německý švec Johann Adam Birkenstock založil rodinný podnik. Konrad Birkenstock, vnuk zakladatele, vyvinul na přelomu 19. a 20. století inovativní anatomicky tvarované kopyto boty a o pár let později ortopedickou vložku z měkkých přírodních materiálů. Stélka Birkenstock záhy přinesla revoluci rodinnému podniku i zdraví chodidel veřejnosti. Ve 20. letech už byly stélky Birkenstock tak oblíbené, že si rodina mohla dovolit založit novou továrnu s jejich sériovou výrobou.

První sandály veřejnost odmítla

Konradův syn Carl přišel v 50. letech s inovativními sandály Madrid s jedinečným avantgardním designem, které předběhly svou dobu. Měly pružnou stélku s korkovo-latexovým jádrem a jednoduchý nastavitelný pásek. Uvedeny byly v roce 1963 a společnost, která byla zvyklá na jehlové podpatky, je jako módní obuv nepřijala. Uchytily se ale v rámci systému zdravotní péče. A značka opět rostla. Další úspěch zaznamenal v 60. letech uzavřený model Zurich. 

Ze zdravotních bot módním hitem

V roce 1973 se objevil dosud nejpopulárnější model Arizona, který dodnes miluje řada celebrit, jako je Leonardo DiCaprio, Julia Roberts či Charlize Theron. Následovaly lehké a flexibilní korkové dřeváky Boston, které v současnosti nosí Whoopi Goldberg, Keira Knightley, Robert Pattinson a mnozí další. V 80. let se Birkenstocky staly hitem. Byly navrženy ve stovkách stylových variant a prodány v počtu milionů párů po celém světě. 

V 90. letech jejich popularita dále stoupala, když je objevila mladší generace v čele s Kate Moss. Okolo roku 2010 značka těžila ze spolupráce s módními domy Dior a Valentino a proslulým obuvníkem Manolo Blahnik. A tak se ze zdravotních bot stal supertrend. A cena? Například oblíbený model Arizona Valentino stojí přes 12 000 Kč.