DalšíZdraví

5 zajímavostí o pánském přirození: Co jste doteď nevěděly?

5 zajímavostí o pánském přirození: Co jste doteď nevěděly?

Pánské přirození, tedy penis, je jedním z nejdiskutovanějších témat, nejen mezi muži, ale i mezi ženami. Proto jsme pro vás shromáždili 5 zajímavostí o tomto orgánu, které vás možná překvapí.

1. Největší naměřený měl přes 30 cm

Mnoho lidí si myslí, že velikost penisu je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících kvalitu sexu. Podle sexuologů se však většina z nás žen soustředí na jiné faktory, jako je partnerova technika a společná komunikace. Studie publikovaná v časopise British Journal of Urology International uvádí, že průměrná délka penisu v erekci činí 13 cm s průměrným obvodem 11,6 cm.  Existují ale i značné odchylky v obou směrech – nejdelší naměřený penis měřil 34,3 cm a nejkratší 1 cm.

2. Zakřivení většinou nevadí

Žádné mužské přirození nevypadá stejně. Podle magazínu Healthline existuje 20 různých tvarů penisu od rovného až po různou míru zakřivení do všech stran. Mírně zakřivený penis proto není nic neobvyklého. Podle AMA Journal of Ethics může mít až 5 % mužů mírně doleva nebo doprava zakřivený penis. Tato kosmetická abnormalita však není známkou zdravotního problému. Na druhé straně, pokud je penis zakřivený velmi výrazně a způsobuje bolest při erekci, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

3. Existuje široká škála zvětšovacích metod

Zvětšit penis lze pomocí pilulek a tinktur, vakuových zařízení, cvičení Jelqing, speciálních prodlužovačů nebo chirurgických metod. Mezi nejčastější chirurgické techniky patří zvětšení penisu pomocí vnitřního svalu, zavedení implantátu nebo transplantace kůže či tukových tkání. Zvětšení penisu plastickou chirurgií je poměrně nákladný zákrok a stejně jako všechny uvedené metody představuje určitá zdravotní rizika a komplikace. 

4. Zpevnit ho lze pomocí cvičení

Podle studie z roku 2015, publikované v časopise Journal of Sexual Medicine, mohou muži ke zpevnění svého penisu a podpoření erekce přispět pravidelným cvičením Kogelova svalu. Konkrétně cviky na posilování pánevních svalů (které jsou zapojeny při močení a ejakulaci) mohou přinést výrazné zlepšení sexuálního zdraví a potence. Další vliv na zlepšení erekce má také úprava jídelníčku a naučení se zvládat stres.

5. Jeho funkce poškozuje kouření

Jeden z největších deníků v Kanadě, The Globe and Mail uvádí, že zanedbávání hygieny, kouření a nadměrné pití alkoholu může mít negativní vliv na erektilní funkce penisu. Kouření cigaret zhoršuje; krevní oběh, což v konečném důsledku může být zásadním faktorem pro vznik erektilní dysfunkce a neplodnosti. Negativní vliv na potenci má také stres, únava, špatná strava a některé léky.