DalšíZdraví

Velikonoční půst, který vám pomůže shodit přebytečná kila: Tipy pro rok 2023

Velikonoční půst, který vám pomůže shodit přebytečná kila: Tipy pro rok 2023

S blížícími se Velikonocemi se opět začíná častokráte skloňovat téma velikonočního půstu, který může být pro mnohé lidi příležitostí ke zdravějšímu životnímu stylu a shazování přebytečných kil. Pokud plánujete začít s velikonočním půstem letos v roce 2023, tak pro vás máme několik užitečných tipů, jak to nejlépe a s co největším úspěchem zvládnout.

Začněte s rozumem

V náboženských knihách a tradicích většinou postění netrvá kratší dobu než několik dní. Avšak takto dlouhý půst je vhodnější spíše pro lidi, kteří již nějaký půst absolvovali a ví, jak na něj bude jejich tělo reagovat. Proto pokud s půsty teprve začínáte, tak začněte s rozumem a postupně zvyšujte délku trvání půstu. Ideální je začít s půstem trvajícím 12 hodin. 

Pijte hodně vody

Při půstu je velmi důležité pít dostatečné množství tekutin. Měli byste se zaměřit především na vodu a zelený čaj, a naopak se vyhnout sladkým nápojům, které by mohly váš půst zhatit, neboť jednak obsahují velké množství kalorií, a druhak vyvolávají sekundární chutě na jídlo.

Vyhýbejte se stresu

Půst může být stresující pro tělo i mysl, a proto je důležité vyhnout se situacím, které by mohly zvyšovat vaši hladinu stresu. I během letošních Velikonoce se tedy pokuste najít si čas na relaxaci, meditaci nebo jinou aktivitu, která vás uklidní, a naopak se vyhněte stresující organizaci velikonočních večírků. Zkrátka v cestě za hubenější postavou si je potřeba umět udělat klid.

Přidejte cvičení

Během půstu se sice rozhodně vyhýbejte přílišné fyzické námaze, jako je kupříkladu běhání nebo těžká fyzická práce, avšak pokud vám zbývá energie, tak ji věnujte lehčí formě cvičení, která vám umožní ještě zrychlit celý proces hubnutí. Zajezděte si chvilku na rotopedu nebo pár minut skákejte přes švihadlo. Zkrátka i v období půstu dopřejte tělu zdravý pohyb. 

Půstem to nekončí

Vyhněte se nezdravým velikonočním potravinám po skončení půstu, jež vás zajisté budou lákat. Zkrátka po skončení půstu je obzvláště důležité dát si pozor na to, co jíte. Konzumujte pouze potraviny s vysokým obsahem tělu prospěšných živin a vitamínů, jako jsou ovoce, zelenina či celozrnné produkty.