Další

Těchto 5 věcí se doma hromadí všem: jak se jich zbavit?

Těchto 5 věcí se doma hromadí všem: jak se jich zbavit?

Hromadění věcí ničemu neprospívá. V minulosti, kdy byl všeho nedostatek, si lidé nechávali všechno „na horší časy“. Dnes s tímto smýšlením stále bojujeme, navzdory dobré dostupnosti většiny zboží. Těchto 5 věcí se doma hromadí všem. Pokud se jich ale zbavíte, uvidíte, že se vám bude v domácnosti lépe dýchat. Pusťme se tedy do toho!

Oblečení

Komu se doma nehromadí staré oblečení, zaslouží si velkou poklonu. Pusťte si nějaký oblíbený seriál nebo podcast, uvařte si dobrou kávu a vyhraďte si pár hodin svého času. Všechny kousky ze skříně vyházejte ven, skříň pořádně vytřete od prachu a pusťte se do třídění. Každý kousek, který milujete a pravidelně nosíte, může zpátky do skříně. Ty, které jste na sobě dlouho nebo dokonce nikdy neměli, musí pryč. To samé i oblečení s výraznými známkami opotřebení.

Oblečení v perfektním stavu zkuste prodat na Vinted nebo jej odneste do bazaru. Čisté oblečení bez větších vad můžete hodit do kontejneru na textil, kde se ještě upotřebí. Zničené kousky patří do směsného odpadu. Případně můžete z bavlněných a lněných oděvů nastřihat hadříky na úklid.

Krabičky a skleničky

Krabičky a skleničky od jídla se nám také v domácnostech zbytečně hromadí. Zejména pokud je nám líto funkční obaly vyhazovat. Plné krabice prázdných zavařovacích sklenic ale využije jen ten, kdo pravidelně zavařuje. Prázdné plastové krabičky bez víček nejsou téměř k ničemu. U obou těchto surovin (plastu i skla) je důležité mít na paměti, že mohou posloužit k výrobě nových produktů. Přírodě tak vlastně víc pomůžete, když nepoužívané obaly vyhodíte, než když je budete zbytečně držet doma.

Suvenýry z cest a vzpomínkové předměty

Suvenýry jsou oříšek. Nejlepší je tyto věcičky vůbec nekupovat a raději si za ušetřené peníze koupit dobrou večeři. U vzpomínkových předmětů zase platí, že čím déle je máme, tím větší pro nás mají sentimentální hodnotu. Pokud je jich pár, ničemu nevadí. Ve chvíli, kdy se ale začnou hromadit je lepší se jich zbavit. A čím dřív to uděláte, tím lépe. Pro příště si raději z dovolené přivezte něco tamního na zub.

Časopisy, noviny a letáky

Časopisy, noviny a letáky se nám nechtějí pravidelně vyhazovat. Časopis často stojí nemalé peníze a říkáme si, že se k němu možná v budoucnu budeme chtít vrátit. Kdo z nás to ale doopravdy udělá? Noviny a letáky si zase necháváme z praktických důvodů. Na podpal nebo jako podložku při malování. Pokud plánujete podobné aktivity za týden, v pořádku. Nechávat si ale papír jen tak pro jistotu je zbytečné. Buďte ekologičtí a umožněte jej zrecyklovat. Stačí, když jej vyhodíte do nejbližšího modrého kontejneru.

Hračky

Děti zásobují hračkami rodiče, prarodiče i náhodní známí. Ty pak mají kolem sebe víc věcí, než potřebují i než využijí. Pravidelně tedy hračky třiďte. Ty nevyužívané můžete posouvat dál mladší dětem ve vašem okolí, nebo s nimi obdarujte potřebné. Ne každý si totiž může hračky pro své ratolesti dovolit. Poohlédnout se můžete také po dětském domě, který by takový dárek uvítal. Pokud jsou hračky zničené, vytřiďte je podle použitého materiálu.

Těchto 5 věcí se doma hromadí všem. Vy už s tímto problémem ale bojovat nemusíte!