Vlasy

Studená barva na vlasy: 2x to nejdůležitější o barvách

Studená barva na vlasy: 2x to nejdůležitější o barvách

Barev na vlasy existuje doslova nepřeberná škála. K tomu, abychom si je dokázali rozčlenit a zpřehlednit, můžeme použít základní kritérium: Dělení barev na teplé a studené. Které odstíny jsou ty studené a co to znamená?

Co jsou studené barvy

Definic studených barev na vlasy existuje vícero. Oblíbená značka L’Oréal například svým zákaznicím vysvětluje, že chladné barvy vlasů analogicky využívají chladné podtóny. Například se může jednat o:

  • popelavě modrou
  • duhovou/fialovou
  • matnou/zelenou

Ty slouží k vytvoření sytých odstínů, jako je platinová blond a mokka. Prakticky jsou tak v obecném pojetí studené barvy všechny ty, které v sobě mají zřetelný šedavý, stříbřitý až namodralý podtón.

V drogerii se tak pak setkáte s označeními typu „ledová blond“. Ve světě profesionálních kadeřnických barev se ovšem používají pro zřetelné rozlišení namísto kreativně pojatých názvů jednoduše čísla. Jde o znatelně praktičtější systém.

Každý výrobce má svou stupnici, podle níž byste měla dokázat rozeznat spolehlivě podtón (též zvaný reflex). Nemusíte se tak spoléhat jen na svůj odhad, zda vám barva připadá dostatečně studená.

Například manuál výrobce Artégo uvádí mezi barvami tyto studené odstíny:

  • hnědo-popelavé: 71
  • měděno-popelavé: 41
  • popelavo-červené: 16

Komu sluší studené barvy

Chcete vědět, jestli je studená barva právě pro vás? Obvykle sluší především majitelkám studeného podtónu pleti a očí. Právě barva vlasů, pokožky a oční duhovky je totiž ve vzájemné harmonii a můžete si všimnout, že jejich podtón se shoduje.

A bývá to i důvodem, proč, ačkoli často konkrétně u vlasů bytostně toužíme po změně, nakonec nejsme s výsledkem navzdory snaze kadeřníka spokojené. Nechceme si totiž tak zcela připustit, že od své přírodní barvy vlasů bychom se neměli odchylovat tak zásadně. Sluší-li nám studené tóny, měli bychom to zkrátka respektovat.

Konkrétně pro obyvatele, respektive v našem případě spíše obyvatelky, střední a východní Evropy platí, že mají obecně ve své přírodní barvě popelavý odstín. A většina žen v Čechách tak patří k chladnému barevnému typu, konkrétně k tlumenějšímu létu.