Krása a móda

Rozdíl mezi parfémovanou a toaletní vodou: Jak se odlišují? 

Rozdíl mezi parfémovanou a toaletní vodou: Jak se odlišují? 

Přestože se všechny parfémy používají ke zvýraznění vůně člověka, ne každý parfém má stejnou úroveň intenzity, účinnosti nebo životnosti. Parfém, který nosíte na večer, se bude pravděpodobně lišit od toho, který použijete pro každodenní nošení. Ale co nás nutí preferovat jeden typ před druhým, když si instinktivně vybíráme svou vůni? Pojďte s námi objevit hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy parfémů!

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už odešla.“ (Coco Chanel)

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jediný rozdíl mezi parfémovanou a toaletní vodou jsou úrovně koncentrace parfemovaného oleje, který byl do parfému přimíchán. Obecně platí, že toaletní vody mají nižší úrovně koncentrace kolem 8–12 %, zatímco parfémované vody mají úroveň koncentrace 12–18 %. Procentuální koncentrace se mezi značkami a produkty liší, ale parfemovaná voda bude mít vždy vyšší koncentraci než voda toaletní.

Obecně tedy záleží na vkusu každého z nás. Kdo upřednostňuje silnou a dlouhotrvající vůni, měl by sáhnout po parfémované vodě. Naopak kdo dává přednost lehčí a potenciálně jemnějším vůním byl měl používat vodu toaletní. 

Jak dlouho vůně vydrží?

Výdrž parfemované vody se obvykle pohybuje od čtyř až pěti hodin, takže je ideální pro noční vůni nebo pro zvláštní příležitosti. 

Toaletní voda je pro denní nošení vhodnější, protože je lehčí než parfém, a běžně vydrží po dobu dvou až tří hodin. Toaletní vody jsou ideální k předejití obtěžování silným parfémem kolegů v práci.

Jakou vůni tedy zvolit?

Na léto je vhodné volit toaletní vodu s ovocnými nebo jemnými květinovými tóny, která je lehčí a svěžejší. V zimním období je velmi příjemná parfemována voda se sladkými vanilkovými tóny.

Celkově vzato, výběr mezi toaletní vodou a parfémovou vodou závisí na příležitosti, denní době a ročním období.