Další

Pozor: Pokud máte v autě rádio, musíte zaplatit! Jinak vás čeká pokuta 5 000 Kč

Pozor: Pokud máte v autě rádio, musíte zaplatit! Jinak vás čeká pokuta 5 000 Kč

Koncesionářské poplatky se platí za televizi a rozhlas. Zaplatit je ale musíte nejen tehdy, když vlastníte klasické přístroje k poslechu rádia nebo sledování televize. Jak to vlastně je?

Jak se platí koncesionářské poplatky

Koncesionářské poplatky jsou zdrojem financování vysílání veřejnoprávního média. Nejedná se o ryze české specifikum, stejný systém funguje i jinde ve světě. Podobně je platí například obyvatelé sousedního Polska a Německa, stejně tak hradí tuto platbu i občané Chorvatska.

V tuzemsku se platí z těchto poplatků provoz Českého rozhlasu a České televize. Prakticky je tak musí zaplatit většina domácností v Česku. Nejsou to ale zdaleka jen ty, které mají doma televizi nebo rádio.

Pamatovat totiž na poplatek musíte i v okamžiku, kdy máte rádio v osobním automobilu, což si řada lidí neuvědomuje. Podle zákona je totiž definice rozhlasového přijímače poměrně široká. Považuje se za něj rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání.

Poplatek za autorádio vychází na 45 Kč měsíčně. Od ledna 2025 by se ale částka měla zvýšit na 55 Kč. Platí se na poště, nebo bankovním převodem. Můžete si sami zvolit, zda chcete platit měsíčně, čtvrtletně, pololetně nebo jednou ročně.

Kdo musí platit poplatky za rozhlas a co vám hrozí, když to neuděláte

Běžný spotřebitel platí poplatek za domácnost. Je tedy lhostejné, kolik zařízení vlastní. Podnikatelé musejí naproti tomu hradit poplatky vždy za každý používaný přijímač. Pokud má zároveň podnikatel přijímače i doma, bude platit i za svou vlastní domácnost.

Důležité je si uvědomit, že k zaplacení poplatku vás předurčuje už samo vlastnictví přístroje. Je tedy lhostejné, zda jej aktivně využíváte. V případě, že svou povinnost opominete, hrozí vám poměrně tučná pokuta ve výši až 5 000 Kč za nezaplacený rozhlasový poplatek a až 10 000 Kč za řádně neuhrazený poplatek za televizi.

Pakliže doma skutečně žádný přístroj nemáte a koncesionářské poplatky by se vás neměly týkat, prokazujete to čestným prohlášením. Výjimku, která navíc koncesionářské poplatky platit nemusí, tvoří osoby zdravotně znevýhodněné, občané sociálně znevýhodnění a cizinci.

Zdroje

https://www.e15.cz/koncesionarske-poplatky-ct-tv-rozhlas-prihlaseni

https://www.autoweb.cz/poslouchate-v-aute-radio-pak-musite-platit-rozhlasovy-poplatek/