Krása a módaMóda

Oblečení do hor: 3 důležitá pravidla pro horské túry

Oblečení do hor: 3 důležitá pravidla pro horské túry

Blíží se léto, čas dovolených, a ne každý preferuje válení se na pláži. Pokud i vás láká chození po vrcholcích hor, nepodceňujte přípravu. Horské počasí je nevyzpytatelné a velmi rychle se může proměnit. Držte se těchto tipů a nebudete nepříjemně zaskočeni.

Vrstvení je naprostí samozřejmost

Vyrazit v jednom tričku a mikině by se vám totiž mohlo později nevyplatit. Pokud běháte v zimě, jistě to znáte sami. Spodní vrstvy by měly být funkční. Vyberte si (klidně termo) tričko s dlouhými rukávy a na něj natáhněte sportovní mikinu. Nezapomeňte ani na vhodnou bundu.

Na nohy jsou vhodnější dlouhé kalhoty nebo sportovní legíny a patřičnou pozornost věnujte i výběru obuvi. Městské tenisky nejsou na místě a nehodí se ani klasické běžecké boty. Je dobré zainvestovat do kvalitních pohorek.

Správné materiály

I když bavlna je bavlna a všichni ji milujeme, existují situace, kdy není právě nejpraktičtější. Právě oblečení do hor je vhodné volit spíš z jiných materiálů. Upřednostněte sportovní a funkční tkaniny, které budou lépe odvádět pot a snáz uschnou.

Zásoba v batohu

Pokud se chystáte na pořádnou túru do hor, je dobré počítat s tím nejhorším scénářem. Cestou nahoru se sice možná zapotíte a zima vám nebude, zpátky už to ale bývá horší. Mějte s sebou proto rezervní oblečení, po kterém můžete sáhnout. Hodí se náhradní ponožky a tričko. To by měl být naprostý základ. Pokud vyrazíte v kraťasech, nezapomeňte ani na dlouhé kalhoty. Užitečné je také přibalit funkční mikinu a nepromokavou bundu.

Některé části „náhradního oblečení“ můžete mít na sobě v momentě, kdy ráno vyrazíte, náhradní ponožky a tričko mějte ale s sebou jen tak „pro strýčka Příhodu“.

Na závěr

Správné oblečení do hor vám může zachránit život, a proto není na místě slevovat z nároků. Raději zainvestujte do kousků, které budou dražší ale nezaberou vám tolik místa v batohu, než abyste je nechali doma a pak litovali. Nikdy nechoďte do hor jen v tričku a šortkách!