Rozchod partnerů nebývá jednoduchý, a zvláště rozvod manželství je ještě o úroveň výše, co se náročnosti týče, jelikož vyžaduje provedení majetkového vyrovnání a ve valné většině případů také řízení o dětech. Vztahy bývalých manželů tak mohou být všelijaké, a ne vždy příjemné. Rozhodnete-li se stát partnerkou rozvedeného muže, může vás jeho vztah k bývalé ženě překvapit, a to nejen v pozitivním smyslu slova. Jak se tedy postavit ke vztahu s bývalou manželkou vašeho partnera a jaký typ vztahu by ve vás měl vzbuzovat obavy?
Kdy je vztah s exmanželkou varovným signálem
To, jakým způsobem se váš partner ke své exmanželce chová, by pro vás mělo být především vodítkem toho, co od něj můžete očekávat. Negativní přístup, časté hádky nebo nenávist či výčitky nemusí působit dobře a zároveň mohou evokovat dojem, že stejným způsobem může nakonec dopadnout i váš vztah. Na druhou stranu, má-li váš partner se svou bývalou manželkou velmi dobrý až přátelský vztah, může to být také náznak toho, že se s rozchodem ještě úplně nevyrovnal a rád by se vrátil zpátky.
Negativní a nenávistný vztah k exmanželce
Pokud jako manželé neměli děti, pravděpodobně se s exmanželkou vašeho partnera budete setkávat velmi sporadicky nebo vůbec. V opačném případě však budete tvořit určitý rozšířený typ rodiny, do kterého budete patřit jak vy, tak děti vašeho partnera a jejich matka. S nenávistnými nebo negativními projevy k exmanželce se můžete setkat především ze začátku, zvláště dochází-li k problémům při návštěvách dětí nebo byly rozpory ve výchově jedním z důvodů rozchodu. Časem by se ovšem měla situace stát rutinní a uklidnit. V tomto vztahovém rozpoložení nebývá pravidlem, že by se partneři dali znovu dohromady, pokud však negativní přetrvává, možná by byla na místě odborná pomoc.
Příliš pozitivní vztah k exmanželce
Chová-li se naopak váš partner ke své bývalé manželce příliš pozitivně nebo má neustále tendence o ní mluvit či ji s vámi srovnávat, měla byste se mít na pozoru. Zdravý vztah s matkou jeho dětí, o které se společně starají, je samozřejmě důležitý a měl by být relativně pozitivní, na pozoru byste se však měla mít v případě, že:
- pořád o ní mluví
- hledá záminky, proč s ní komunikovat
- uchovává společné věci se sentimentální hodnotou
- má tendence vás porovnávat
- má tendence vás bývalé manželce vychvalovat
Poslední bod je velmi častý, pokud se s partnerem dáte dohromady velmi krátce po jeho rozvodu, kdy mezi oběma bývalými manželi panuje veliká rivalita.