Další

Kouzlo barvení vajíček: 5 úžasných technik, které musíte vyzkoušet!

Kouzlo barvení vajíček: 5 úžasných technik, které musíte vyzkoušet!

Velikonoce a barvení vajíček k sobě patří. Každý používá jiné techniky. Kraslice představují odměnu pro koledníky. Každá žena a dívka je před Velikonocemi připravuje a vajíčka zdobí různými technikami.

Techniky barvení vajíček

Nezáleží na tom, kterou technikou budete vajíčka zdobit. Důležité je, že je budete vyrábět sami a pokud do této činnosti zapojíte celou rodinu, užijete si velkou zábavu. Podívejte se na inspiraci, kterou jsme pro vás připravili.

1. Barvení pomocí zeleniny a ovoce

Tato přírodní technika je velmi oblíbená a přináší celou řadu zajímavých barev:

  • Oranžovou barvu vykouzlíte pomocí nastrouhané mrkve nebo červené papriky.
  • Červenou barvu získají vejce v případě, že je budete vařit společně s červeným vínem nebo v odvaru připraveném z červené řepy.
  • Zelená je barva osení. Vajíčka ji získají díky špenátu nebo kopřivám. Chcete-li získat svěží odstín, přidejte malé množství kmínu.
  • Modrá je dobrá a získáte ji v případě, že vejce povaříte s listy červeného zelí a octem. Tmavšího odstínu dosáhnete výměnou octa za jedlou sodu. Pomoci by mohly také borůvky.
  • Hnědá představuje klasiku – povaření s cibulovými slupkami.

2. Barvení s kořením

Pro tento případ využijete kurkumu, která zbarví vajíčka do žluté barvy.

3. Zdobení voskem

Pokud máte vajíčka barevná, použijte bílý vosk. Chcete-li barvit vajíčka bílá, pak použijte barevné voskovky. Ty stačí roztavit v plechovce a pomocí špendlíku malovat na vajíčka vzory a ornamenty.

4. Zdobení vajíček ubrouskovou technikou decoupage

Tato technika je oblíbená nejen pro zdobení vajíček. Také není nijak náročná a zvládnou ji i malé děti. Připravte si ubrousky s různými motivy. Klasiku představují Velikonoce, ale můžete si připravit i ubrousky květinové nebo třeba s vintage motivy. Dále budete potřebovat štětec a lepidlo. Z ubrousků si vystříhejte velikonoční motivy, květiny nebo další vzory a postupně je lepte na vajíčka. Lepidlo nanášejte pomocí štětce. Jakmile budete mít vajíčko pokryté ubrousky, ještě jednou jej celé přetřete lepidlem.

5. Zdobení vajíček pomocí slámy

Tady je potřeba se obrnit trpělivostí. Výsledek však bude velmi originální. Nejprve je potřeba nabarvit vajíčka akrylovými barvami. Vytvoříte si tak barevný podklad, na kterém budou sláma a vzory z ní vytvořené hezky viditelné. Pro lepení je ideální volbou lepidlo Herkules. Dále budete potřebovat nůžky na stříhání slámy a štětec na nanášení lepidla. Při lepení vám pomůže jehla nebo slabá jehlice. Těmi budete upravovat kousky slámy do vzorů.