Další

Je to tady. Češi v roce 2024 dostávají ve velkém výpovědi. Co čekat dál?

Je to tady. Češi v roce 2024 dostávají ve velkém výpovědi. Co čekat dál?

Stávající krize dopadá nejen na občany, ale i na podniky jako takové. Kde je situace nejhorší a ve kterých sektorech reálně hrozí výpovědi?

Krizi hlásí průmysl i gastro

Míra nezaměstnanosti se v prosinci dostala na hodnotu 3,7 %. Poprvé od ledna 2023 dokonce bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných míst. Zájemců o práci zůstalo ve sledovaném období 279 227, volných pracovních míst pak 271 789. Počet lidí, kteří si práci hledají, tak stoupá a nabídka profesního uplatnění naopak klesá.

V lednu se pak čísla ještě zvýšila, dostali jsme se na 4% nezaměstnanost. To je nejvyšší hodnotou za uplynulé 3 roky, uvádějí statistiky. Příčinou je jednak standardní útlum sezonních prací, ale také stagnace ekonomiky.

Krize tak doléhá i na tuzemské podniky. Propouštějí především průmyslové firmy. Ekonomická recese totiž v současné době vytváří tlak jednak na snižování provozních nákladů, ale i na personální úspory. Útlum zaznamenává stavebnictví i výrobci automobilů.

Zejména automobilový průmysl se v současné době ocitá ve složité pozici. Dáno je to poklesem zájmu o vozidla se spalovacím motorem, ale také výraznou konkurencí z Číny.

Z údajů tzv. indexu trhá práce vyplývá, že k nejvíce problematickým odvětvím dneška se řadí veřejný sektor, státní správa, vzdělávání a neziskový sektor. Vysoká fluktuace lidí panuje také v obchodu a dále i ve službách a pohostinství (hotel, restaurace, catering).

Šetří se i v IT

Platí, že ekonomická krize donutila k přehodnocování svých výdajů dokonce i kdysi tak atraktivní sektor, kterým je IT. Firmy nabírají nové zaměstnance s opatrností a propouštění se nevyhnulo i této sféře. Trvat by tento problém ale měl podle odborníků v tomto případě jen několik měsíců, než se situace stabilizuje.

A kdy skončí krizové časy také pro ostatní? Experti se odvolávají na historické zkušenosti: V období před druhou světovou válkou trvaly recese zhruba rok a půl, v druhé polovině 20. století už to byl zpravidla jeden rok. Zhruba do roka bychom se tak s ekonomickou recesí i v současné době vypořádat měli.

Podle úřadu práce mohou ale vývoj dále ovlivňovat ekonomické a sociální změny a vývoj válečného konfliktu na Ukrajině. Hrozí, že v následujících měsících bude nezaměstnanost spíše narůstat. Řada lidí se tak musí připravit na značnou nejistotu.