Další

Jarní úprava zahrádky: Co je potřeba udělat? 

Jarní úprava zahrádky: Co je potřeba udělat? 

Konečně jaro! Příroda se probouzí k životu, slunce svítí a jeho paprsky vás příjemně hřejí na kůži. V případě, že vlastníte zahrádku, se určitě začínáte těšit na novou sezónu. A my vám pomůžeme. Jak? V tomto článku se totiž dozvíte, jak upravit na jaře zahrádku, aby vzkvétala a co vše je potřeba udělat, aby vám dobře sloužila. Není tedy důvod ke stresu a spěchu, stačí se řídit našimi tipy a užívat si příjemného jarního počasí!

Čistota půl zdraví

…a v zahrádce to platí o to víc! Vaše zahrada totiž potřebuje ze všeho nejdřív s příchodem jara vyčistit. Jak na to? Odhrabejte listí, ukliďte větve a vše další z přírody, co se vám povaluje na zahradě zbytečně. Mezi to se řadí i staré květiny a rostliny. Brzy totiž vykvete nový život! Proto se nebojte zbavit se nepotřebného organického materiálu. Plevel, staré rostliny a květiny mohou být také domovem škůdců a nemocí, proto v případě potřeby neváhejte a použijte i speciální postřiky. 

Při úklidu nezapomeňte i na vyčištění zahradního nářadí, aby se vám na zahradě lépe a snadněji pracovalo. K umytí nástrojů patří i jejich kontrola, proto se podívejte, zda je vše funkční a bez vad. Není nic horšího, než v půlce práce na zahrádce zjistit, že nemůžete pokračovat z důvodu zničeného nářadí. 

Připravte půdu na nový život

Bez půdy by to na zahradě prostě nešlo. Můžete otestovat pH vaší půdy pomocí zakoupených testerů, abyste věděli, jaké přípravky používat na vaší zahrádce. Dále je nutné půdu připravit tak, aby nové květiny a veškeré rostliny byly zasazeny do vlhké, čisté a měkké půdy. Zvažte i hnojení a jestliže nejste příznivci chemických přípravků, zkuste letos organická hnojiva. 

Mulčování zabraňuje růstu plevele

Příprava vaší zahrádky a odstraňování plevele a škůdců vám dalo spoustu práce. Co kdybyste tomu mohli zabránit? Vyzkoušejte mulčování. Díky mulči se zbavíte prorůstání plevelu a podpoříte růst semínek i rostlin. Mulč také zabrání vysychání půdy, protože díky němu naopak bude vlhká. 

Na co ještě nezapomenout při jarní úpravě zahrady?

  • posekat trávník
  • rozvrhnout si plán výstavby keřů a dřevin
  • zkontrolovat zavlažovací systémy

Jestliže vám vaše zahrada přináší radost, ale nemáte dostatek času na její úpravu, neváhejte a využijte služeb profesionálních zahradníků nebo staveb zahrad na klíč.