Krása a módaPleť

Jak zjistit podtón pleti: 3 jednoduché způsoby, které vám pomohou

Jak zjistit podtón pleti: 3 jednoduché způsoby, které vám pomohou

Znát svůj podtón pleti je důležité z mnoha důvodů. Chcete-li totiž například zjistit, jaký jste barevný typ, potřebujete vědět i jak zjistit podtón pleti. Podle toho, jaký barevný typ jste, si můžete snáz volit barvy oblečení i vlasů, které vám budou skutečně svědčit. A podtón je nesmírně důležitý také pro volbu make-upu a korektoru.

Jaké existují podtóny

Přestože se obvykle hovoří o dvou různých podtónech, ve skutečnosti jde spíše o škálu, na které je na jedné straně umístěn podtón teplý a na opačné zase studený. Veprostřed se pak nachází podtón neutrální. Pleť se studeným podtónem se vyznačuje světlejší barvou s modrými či fialovými žilkami a růžovým opálením. Pleť s teplým podtónem má oproti tomu žlutý nádech a žilky mívají zelenou či olivovou barvu.

Jak zjistit podtón pleti?

Existuje několik způsobů, jak zjistit, který tón pleti je právě ten váš. Jedním z těchto spolehlivých postupů je porovnání barvy žilek, které prosvítají skrze tenkou kůži například na vnitřní straně předloktí. Někteří lidé však nemají žilky skrze kůži dobře viditelné, a proto tento postup není vhodný pro každého.

  • Žilky
  • Porovnání s bílým papírem
  • Opálení

Druhým spolehlivým způsobem je porovnání s bílým papírem. Pokud si totiž k pleti přiložíte list bílého papíru, pak váš přirozený podtón skvěle vynikne. Pokud je tedy vaše pleť v porovnání s bílým papírem dožluta, pak máte patrně teplý podtón. Jestliže se vaše pleť zdá být spíš domodra, pak bude podtón vaší pleti zřejmě studený. U neutrálního podtónu se pleť zdá obvykle mírně našedlá či olivová.

Poslední cestou, jak zjistit svůj podtón je zvážit vaše opálení. Opalujete se dobře a dohněda? Pak bude váš podtón patrně teplý. V případě, že se ale snadno spálíte, a výsledné opálení i jinak zůstává načervenalé, pak bude váš podtón zřejmě studený.