Další

Jak vyčistit hrnec zvenku: 5 způsobů, jak mít nádobí zase jako nové

Jak vyčistit hrnec zvenku: 5 způsobů, jak mít nádobí zase jako nové

Zašlé dno hrnce dokáže potrápit nejednu hospodyňku a kuchařku. Pokud často vaříte, jistě jste se potýkali s problémem znečištěného hrnce zvenku, přičemž nečistoty nešlo odstranit jen obvyklým mycím přípravkem. S tím je teď konec! Přinášíme několik tipů, jak mít nádobí a hrnce znovu jako ze žurnálu.

  • Sůl (+ citron)
  • Jedlá soda
  • Bílý ocet
  • Jedlá soda + bílý ocet
  • borax

Sůl

Věděli jste, že sůl se dá použít kromě vaření také při mytí nádobí? Znečištěnou nádobu posypte solí a za pomoci kartáče rozetřete. Sůl bude fungovat obdobně jako drátěnka, ale nádobu nepoškrábete. Na obzvláště silné znečištění přidejte k soli také trochu citronové šťávy.

Jedlá soda

Jedlá soda je známým pomocníkem nejen v kuchyni, ale také při úklidu celé domácnosti. Smíchejte jedlou sodu s teplou vodou v poměru 1:3 tak, aby vám vznikla pasta. Pastu naneste na znečištěné dno pánve a nechte 15 minut působit. Poté dočistěte houbičkou na nádobí a opláchněte vodou.

Bílý ocet

Bílý ocet má obdobné využití jako jedlá soda a je také efektivním a ekologickým pomocníkem při úklidu domácnosti. Bílý ocet je koncentrovanější než klasický ocet, který se používá při vaření, a proto doporučujeme koupit bílý ocet v drogerii nebo lékárně.

Smíchejte dostatečné množství vody a octa v poměru 1:2 tak, abyste získali dostatečné množství roztoku, do kterého budete moci vložit celý hrnec. Nechte potom odmáčet přibližně 30 minut. Pak už jen dočistěte houbičkou a opláchněte.

Jedlá soda + bílý ocet

Na opravdu znečištěné nádobí doporučujeme kombo bílého octa a jedlé sody. Povrch posypte jedlou sodou a následně zalijte koncentrovaným bílým octem. Špína jenom zašumí a zbytek snadno odstraníte houbičkou.

Borax

Tetraboritan sodný, známý pod názvem borax, se používá při praní prádla jako změkčovat vody. Dokáže však také divy, pokud jde o čištění vnějších stran hrnců a pánví.

Smíchejte 100 g boraxu s teplou vodou a odmočte v tomto roztoku znečištěné nádobí na 10 minut. Pak jen opláchněte vodou, případně dočistěte houbičkou a máte hotovo.

Další zajímavé zdroje

https://www.cenozrouti.cz/nejhorsi-nadobi/