Krása a módaMóda

Jak se obléct na párty: užitečné rady, jak si 2024 neudělat ostudu

Jak se obléct na párty: užitečné rady, jak si 2024 neudělat ostudu

Není párty jako párty. Důležité je zvážit charakter události, na kterou se právě chystáte. Čeká vás oslava narozenin kamarádky v baru, rodinná zahradní slavnost nebo elegantní akce ku příležitosti premiéry open air divadelního představení? Na každou z těchto událostí je potřeba se obléct zcela jiným způsobem. Jak ale zjistit, který outfit se hodí nejlépe?

Pozvánka!

První z ukazatelů bývá pozvánka. Jestliže jste nějaké písemné pozvání obdrželi, je možné, že se někde v textu nachází údaj, který vám napoví, jakým způsobem se máte obléknout. Takzvaný dress code je vždy určen pro muže a žena se má obléknout podle něj.

Pokud tedy na pozvánce stojí heslo „white tie“, musíte počítat s dlouhými večerními šaty.  Podobně jako u „black tie“. Jestliže je uvedeno „creative black tie“, pak můžete sáhnout do zajímavějších a odvážnějších modelů. Stále byste se ale měla držet vysoce společenského outfitu. Na takto významné události se ale většina z nás běžně nedostane.

Častěji se setkáte s heslem „coclail attire“, „semi formal“ nebo „smart casual“. Tyto dress cody bývají uvedené například na pozvánkách na méně formální svatby ale i na jiných akcích. S pozvánkou na divadelní představení či koncert se sice obvykle nesetkáte, i zde se od vás však očekává podobný outfit. Pánové si tedy oblečou oblek příslušné barvy (u „smart casual“ stačí košile a společenské kalhoty) a dámy by měly zvolit koktejlky.

Charakter akce

Mít pozvánku s uvedeným dress codem nám velmi usnadní rozhodování, jak se obléct na párty. Co když ji ale nemáme? Jak máme potom zjistit, jak se obléct na párty? Je potřeba zvážit, kdo na dané akci bude, v jakou denní dobu se koná a ve kterém prostředí se koná. V praxi navštěvujeme nejčastěji akce, jejich dress code by zněl „come as you are“ čili „přijďte v tom, co je vám pohodlné“.

Pohodlné však v žádném případě neznamená, že máte dorazit v domácím roztrhaném oblečení. Pokud nemáte o akci žádné informace a skutečně nemáte ponětí, jak se na ni obléct, můžete vždycky sáhnout po takzvaných „malých černých“. Černé koktejlky jsou totiž natolik univerzální, že je můžete vynést jak na rodinnou snídani, tak i večer na koncert a nebudete nikdy vypadat nemístně.