Další

Jak obarvit vajíčka v cibuli? Babské rady, aby se to povedlo

Jak obarvit vajíčka v cibuli? Babské rady, aby se to povedlo

Velikonoce se nezadržitelně blíží a s nimi i tradiční barvení vajec. Nebaví vás moderní zahalení vajíček do plastových košilek či zářivá pestrobarevná vajíčka a raději sázíte na klasiku našich babiček? Poradíme vám, jak mít krásná vajíčka obarvená v cibuli.

Co budete potřebovat

Nejdříve si klidně s celou rodinou udělejte příjemnou procházku a nasbírejte co nejhezčí lístky a kvítka. Často se používají zajímavé druhy trav, ale rozhodně postačí i jetel. Následně si připravte vajíčka (v ideálním případě ta s bílou skořápkou), dostatek cibulových slupek, ocet, silonky, nit a hrnec.

Postup barvení

  1. Základem celého procesu je samotná příprava, kterou byste rozhodně neměli podcenit! Vejce jako první dostatečně odmastěte jinak se barva nechytí. K tomu použijte jarovou vodu nebo ocet. Po umytí je dostatečně vysušte suchým hadříkem a snažte se, dotýkat se vajíček co nejméně, abyste je znovu neumastili. Není třeba, předvařovat je.
  2. Nyní vložte vajíčka do silonky společně s nasbíranými kvítky. Punčochu utáhněte nití, při tom si však ohlídejte, poskládání kvítků. Následně si připravte do hrnce dostatek cibulových slupek, zalijte je vodou, přidejte vejce a vařte. Vody nedávejte zbytečně mnoho, stačí, aby byla vajíčka ponořená. Přidat můžete i ocet a sůl, což zabrání praskání skořápek.
  3. Barva ze slupek se začne uvolňovat zhruba po 10 minutách. Pokud chcete sytější barvu, lze vajíčka ponechat v barvicí lázni déle, avšak již bez vaření. Během procesu vejce 1-2x otočte, aby nevznikly ošklivé skvrny a vejce bylo rovnoměrně obarveno.
  4. Na závěr stačí opatrně vyndat ze silonky – nejlépe tím, že ji rozstřihnete. Dejte pozor, protože vlhká barva se snadno smyje. Vejce vysušte jednorázovou utěrkou a lesk jim dodejte například sádlem nebo olejem. Nyní máte hotovo a můžete čekat na koledníky.

Personalizované vejce

Pokud chcete obdarovat personalizovaným vajíčkem, není nic jednoduššího než za pomocí párátka namočeného v octu nebo kyselině citronové, vajíčko podepsat. Kyselina obsažená v octu/citronu odstraní cibulovou barvu přesně tam, kde budete chtít. Díky tomu lze tvořit třeba i zajímavé a netradiční obrazce.