DalšíKrásaMóda

Co si sbalit do letadla: Tipy pro všechny ženy

Co si sbalit do letadla: Tipy pro všechny ženy

Chystáte se cestovat letadlem za vzrušujícími zážitky? Pak se inspirujte našimi tipy, co všechno si s sebou sbalit na palubu. Zejména ženy totiž často hledají způsoby, jak si do letadla sbalit vše potřebné, aniž by musely nést těžké a nepohodlné zavazadlo, navíc pro příruční zavazadla platí jistá pravidla. Proto jsme pro vás připravili užitečné tipy, jak sbalit lehce vše potřebné tak, abyste si svou cestu maximálně užily.

Jak velké může být příruční zavazadlo?

Jak už jsme uvedli v úvodu, pro příruční zavazadla platí jistá pravidla co se jejich velikosti týče. Podle IATA (International Air Transport Association) je palubní zavazadlo definováno rozměry 56 x 45 x 25 cm. Problém je však v tom, že jsou přesné rozměry u každé aerolinky rozdílné. Tyto rozměry tak berte spíše jako orientační.

  • TIP: Optimální velikost zavazadla můžete vyzkoušet na letišti v příslušných boxech. Pozor si však dejte zejména na to, abyste příliš nepřesáhli hmotnostní limit daný leteckou společností. 
Pro příruční zavazadlo platí jistá pravidla
Pro příruční zavazadlo platí jistá pravidla

Příruční zavazadlo – kufr nebo batoh?

Pokud váháte, zda si jako příruční zavazadlo vzít kufr na kolečkách nebo batoh, pak jednoznačně doporučujeme sáhnout po batohu. U kufru totiž budete při balení zbytečně omezeni hmotností výsuvného madla a koleček, mnohdy i celou skořepinovou konstrukcí, která také něco váží. Existuje řada batohů, které odpovídají rozměrům příručního zavazadla.

Jako příruční zavazadlo je vhodnější batoh
Jako příruční zavazadlo je vhodnější batoh

Doklady vždy na dosah ruky

Před odjezdem z domu se ujistěte se, že máte u sebe platný pas, vízum (pokud je vyžadováno), letenky a další důležité doklady. Všechny tyto dokumenty byste měli mít během cestování při ruce – dejte si je nejlépe do průhledné fólie či malé složky a tu uschovejte na snadno dosažitelné místo v příručním (či osobním) zavazadle. Na letišti totiž budete několikrát vyzváni k jejich předložení. 

Cestovní doklady mějte vždy při ruce
Cestovní doklady mějte vždy při ruce

Dámské potřeby a kosmetika – co vše si můžete vzít na palubu?

Dámy, jestliže jste ještě letadlem neletěly, pak zpozorněte. Mnoho z vás si totiž bude chtít vzít s sebou na palubu kosmetiku a jiné dámské potřeby. Pro tekutiny na palubě však platí přísná pravidla – lze je převážet pouze v průhledných lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Navíc je musíte mít všechny pohromadě v průhledném uzavíratelném obalu o maximálním objemu 1 l. Do průhledných lahviček si proto sbalte:

  • Nápoje
  • Make-up, krémy, pleťové mléko a tonikum
  • Parfém a sprej
  • Šampon, kondicionér, sprchový gel
  • Pěnu na holení, tužidlo 
  • Pastu na zuby a ústní vodu
Na palubu smí tekutiny jen v průhledných lahvičkách
Na palubu smí tekutiny jen v průhledných lahvičkách

Co do příručního zavazadla nepatří?

Kromě tekutin v originálních baleních (jako je například šampon, Coca-Cola, pivo či suvenýry) s sebou nesmíte brát ani ostré či nebezpečné předměty. Do příručního zavazadla proto nebalte nože, žiletky, nůžky, pepřový sprej, paralyzér, zimní brusle, rybářské pruty či hračky, které vypadají jako skutečné zbraně.

Ostré předměty na palubu neberte
Ostré předměty na palubu neberte

Cestujte pohodlně

Na cestu letadlem zvolte pohodlné oblečení, které vám umožní se volně pohybovat. Oděv můžete vrstvit, což vám umožní se přizpůsobit teplotě v kabině. Pokud je vaše cesta dlouhá nebo plánujete na palubě spát, vezměte si s sebou cestovní polštářek, oční masku a špunty do uší, aby vás nikdo nerušil.

Vezměte si pohodlné oblečení
Vezměte si pohodlné oblečení