Další

Cestování s dětmi v létě: 4 triky, jak se nezbláznit a užít si dovolenou

Cestování s dětmi v létě: 4 triky, jak se nezbláznit a užít si dovolenou

Léto a velké prázdniny je ideální období pro rodinnou dovolenou plnou dobrodružství a zábavy. Cestování s dětmi však může být náročné a stresující, pokud se na to dostatečně nepřipravíte. Abyste si užili si dovolenou s dětmi naplno a po cestě se z toho nezbáznili, přinášíme vám 4 osvědčené triky, které vám pomohou k bezstarostné a radostné dovolené s celou rodinou.

Zabalte s rozvahou

Balení je doslova klíčovým momentem při cestování s dětmi. Snažíte se minimalizovat množství zavazadel a vzít jen to potřebné, ale vždy nakonec máte kufr plný svých i dětských svršků? Máte-li odrostlejší děti, pak jim zabalte vlastní zavazadla, aby se vám jejich věci a oblečení nemíchalo s vašimi potřebami. A pokud vaše děti ještě nejsou schopny nést si své vlastní věci, rozdělte náklad mezi oba dospělé členy rodiny.

Zabalte s rozvahou
Zabalte s rozvahou

Na co při balení nezapomenout?

Důležité věci, které byste neměli zapomenout, jsou léky a zdravotnické potřeby, oblíbené hračky, plavací pomůcky, opalovací krém a krém po opalování pro případ spálení od sluníčka. Hodit se vám bude také dostatečné množství oblečení. Myslete na to, že se počasí může rychle změnit, a proto volte oblečení vhodné pro různé podmínky.

Děti mohou mít vlastní zavazadla
Děti mohou mít vlastní zavazadla

Cesta v klidu – děti zabaví audioknihy a hudba

Audioknihy mohou být skvělým způsobem, jak u dětí podpořit jazykové schopnosti. Nemusí přitom vybírat cizojazyčné audioknihy, ty jsou vhodné spíše pro starší děti, které umí cizí jazyk. Pro malé děti vyberte pohádky nebo příběhy, které je zaujmou a budou odpovídat jejich věku. Poslouchání zajímavých příběhů může dětem zkrátit čas a zároveň podpoří jejich fantazii.

Děti zabaví audioknihy a hudba
Děti zabaví audioknihy a hudba

Balíček pro zvídavé cestovatele

Připravte pro vaše děti před cestou speciální balíček – zabalte do něj malé hračky, knihy, barvy, omalovánky, papír nebo malou stolní hru. A pro mlsné jazýčky vsaďte na balíčky se svačinou. Tyto drobnosti mohou během cesty děti zaujmout a udrží je zabavené. Během jízdy tak budete mít jako rodiče klid na sledování trasy nebo plánování výletů v cílové destinaci.

Balíček s jídlem pro zvídavé cestovatele
Balíček s jídlem pro zvídavé cestovatele

Jak udržet děti v autě v klidu? Pomůže odměňovací systém

Jak motivovat děti k dobrému chování a trpělivosti během cesty? Můžete například připravit malý balíček s občerstvením, které děti dostanou, když vydrží určitý počet hodin bez stížností nebo hádek. Pokud je před vámi skutečně dlouhá cesta, zahrňte například hru na cestovní body za pozorování zajímavých věcí podél trasy. Po dosažení určitého počtu bodů mohou děti dostat odměnu, jako je třeba volba místa na zastávku nebo výběr restaurace či konkrétního pokrmu na večeři.

Děti mohou sbírat cestovní body za pozorování zajímavých věcí podél trasy
Děti mohou sbírat cestovní body za pozorování zajímavých věcí podél trasy

Dlouhá cesta? Pravidelně zastavujte na protažení

Pravidelné zastávky jsou pro pohodlí dětí nezbytné, a to obzvláště během dlouhých jízd. Zastavujte proto ideálně každé 2 až 3 hodiny, abyste dětem umožnili protažení nohou, načerpání čerstvého vzduchu a možnost vyběhnutí. Protáhnout se přitom můžete společně, zkuste třeba společnou rozcvičku u odpočívadla. Během zastávek se zároveň můžete podívat na nějakou zajímavou památku nebo přírodní krásu v okolí, což z cesty udělá větší dobrodružství – v autě pak mohou děti plánovat další místa, kde se zastavíte. 

Plánujte s dětmi společně místa, na kterých zastavíte
Plánujte s dětmi společně místa, na kterých zastavíte