Další

Aktuálně: V ČR právě stáhli důležitý lék: Může vám způsobovat problémy a musíte ho hned vyhodit

Aktuálně: V ČR právě stáhli důležitý lék: Může vám způsobovat problémy a musíte ho hned vyhodit

Přípravek Cinacalcet Heaton je určen mimo jiné u onkologicky nemocných. Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní šarži tohoto léčiva z trhu stahuje. Proč?

Co je Cinacalcet Heaton a proč musel být stažen z trhu

Cinacalcet Heaton 30 mg jsou zelené, oválné bikonvexní potahované tablety. Jedna tableta obsahuje cinacalcetum 30 mg nebo 60 mg (ve formě cinacalceti hydrochloridum).

Lék Cinacalcet Heaton je určen k:

  • k léčbě sekundární hyperparatyreózy u pacientů se závažným onemocněním ledvin, kteří potřebují dialýzu k odstranění odpadních látek z krve
  • ke snížení vysokých hladin vápníku v krvi (hyperkalcémie) u pacientů s rakovinou příštítné žlázy
  • ke snížení vysokých hladin vápníku v krvi (hyperkalcémie) u pacientů s primární hyperparatyreózou nebo u nichž odstranění žlázy není možné

Dle SÚKL došlo k pozastavení distribuce a výdeje ve vybraných šaržích. Konkrétně se jedná o ty označené jako:

  • 2200931C
  • 2200932A
  • 2200933A

Veškeré šarže mají dle sdělení SÚKL použitelnost až do února 2025. Stažení léčivého přípravku proběhlo z důvodu závady v jakosti. Stáhnout by tento léčivý prostředek měli lékárníci, zdravotnická zařízení i distribuční společnosti. Oficiální zpráva z ledna 2024 uvádí výsledek mimo limit specifikace v parametru disoluce.

Držitelem registrace k tomuto medikamentu je společnost Heaton k.s., která je na trhu již od roku 2002. Jedná se o mezinárodní farmaceutickou společnost registrovanou v České republice se sídlem v Praze. V současné době je tato firma stoprocentně vlastněná fyzickou osobou a působí v oblasti gynekologie, urologie, nefrologie, onkologie, diabetologie a substituční léčby.

Co dělat, pokud mám tento preparát doma

Dle SÚKL mohou mít výše uvedené problematické šarže pro spotřebitele nežádoucí účinky. Pokud tak pacienti zjistí, že mají závadný lék doma, neměli by jej užívat a o dalším postupu by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Výdej tohoto medikamentu je vázán na lékařský předpis. Rozhodnutí o vhodné léčbě je tak plně v kompetenci vašeho ošetřujícího lékaře. Na trhu se distribuují šarže, které závadné nejsou. Obecně tak lékaři mají možnost pro své pacienty získat lékovou náhradu.