Vlasy jsou korunou naší hlavy. Také se traduje, že vlasy dělají člověka (ano, ono pořekadlo zní trochu jinak, ale i tato adaptace je známá). I když byla příroda k mnohým nespravedlivá a nenadělila jim bujnou kštici, správnou a pravidelnou péčí lze docílit skvělého výsledku.
Kdo očekává jednoznačnou odpověď, toho zklameme, protože univerzální návod neexistuje. Péče o vlasy závisí na několika faktorech. Na jejich délce, typu, náchylnosti pokožky k maštění či na úrovni fyzické aktivity. Zkrátka se jedná o individuální záležitost, přesto odborníci předkládají několik zásad, jak dosáhnout dokonalého výsledku.
Mýt, či nemýt?
Obecně platí, že každodenní mytí není vhodné, neboť vlasy vysušuje a zmatňuje. Když si vlasy zase naopak nemyjeme, pokožka hlavy se zmastí, zapáchá, zachytává nečistoty a tvoří se lupy. Co tedy dělat? Odborníci radí, že bychom si měli vlasy mýt jednou, maximálně dvakrát týdně. Pokud máte kštici odbarvenou či po trvalé ondulaci, doporučuje se mýt je méně často než jednou za týden, tím se předejede jejich lámání a třepení konečků. Husté a kudrnaté vlasy byste měli zbavovat nečistot jednou za dva až tři týdny.
Naopak častější mytí vyžaduje pokožka, která se mastí hodně. Tento faktor je ovlivněn jednak hormonálně, jednak věkem. V tomto případě je rizikové období puberty, kdy se pokožka promašťuje nadměrně (to je také důvod, proč se pubescentům tvoří akné). S přibývajícím věkem činnost mazových žláz klesá. Zátěž pro vlasy představuje i pravidelná sportovní aktivita, kdy se hodně zpotíme. Po sportu je dobré si vlasy umýt, stačí je opláchnout jen vodo. Víte, proč pravidelní návštěvníci plaveckých bazénu nosí nevzhledné koupací čepice? Pravidelné máchání vlasů v chlorované vodě není žádná výhra, vlasy jsou výrazně namáhány, chlor je vysušuje, tím mají pochopitelně větší sklon se poničit.
Nejen voda a šampon
Krásu a zdraví vlasům nedodáte pouze během očistného procesu v koupelně, ale nezbytná je také péče mezi mytím. V každém případě vlasy pravidelně rozčesávejte, tím je zbavíte odumřelých kožních buněk i nečistot. Nežádoucí špínu rovněž uvolní masáž pokožky hlavy. Ačkoliv se vám může zdát tato rada jako nesmyslná, k masáží můžete použít několik kapek oleje, který kůži vyživí a hydratuje. Ovšem opravdu jen pár kapek.
Lahvička poslední záchrany
Pokud vám teče do bot, skvěle poslouží suchý šampon. S jeho pomocí v mžiku vykouzlíte uspokojující vzhled vlasů. Nesmíte ho používat příliš často, platí také pravidlo, že jej musíte co nejdříve smýt, nedoporučuje se, aby se na pokožce hlavy hromadil.