Další

5 sladkostí, které se už nevyrábí: Kdo si na ně vzpomene?

5 sladkostí, které se už nevyrábí: Kdo si na ně vzpomene?

Někdy může být příjemné zavzpomínat si na doby minulé prostřednictvím chutí a vůní, které vás se vzpomínkami pojí. Sladkosti, které jsme milovali v dětství, mají zvláštní místo v našich srdcích i vzpomínkách. Pamatujete si na nějaké konkrétní dobroty, které jste si dopřávali v dětství? Užijte si nostalgii s námi, přinášíme vám procházku pamětí s 5 sladkostmi, které se už bohužel nevyrábějí.

#1 Tang – ovocný nápoj v prášku

Tang byl ještě donedávna na pultech některých menších obchodů, jako je například Jednota. Jednalo se o nápoj v prášku, který se prodával v pytlících. Někteří si z něj skutečně onen osvěžující nápoj připravovali, avšak mnoho dětí jej raději konzumovalo v práškové podobě. Děti si jej rády sypaly rovnou do úst nebo jej lízali po lžičkách či přímo z dlaně. Tang se vyráběl v mnoha příchutích, přičemž mezi nejoblíbenější patřila broskvová, pomerančová nebo citronová.

Tang byl sypký prášek pro přípravu nápoje, který jste si mohli vychutnat z retro skleniček
Tang byl sypký prášek pro přípravu nápoje, který jste si mohli vychutnat z retro skleniček

#2 Cigaretové žvýkačky pro frajery 

Děti v brzkém věku rády napodobují rodiče a dělají to, co jim druzí zakazují. Proto pro mnohé z nás byla velká legrace koupit si cigaretové žvýkačky a předstírat, že jde o skutečnou cigaretu. V minulém století byly tyto žvýkačky skutečně k dostání, měly rourovitý tvar a obal připomínající cigaretu s filtrem. Nutno podotknout, že žvýkačky nebyly samy o sobě nijak dobré, šlo zde hlavně o dětskou zábavu. Dnes už se cigaretové žvýkačky z pochopitelných důvodů neprodávají.

#3 Vlnky od značky Opavia

Pokud jste v dětsví patřili k milovníkům oplatek, pak vám jistě z dohledu neunikly vlnky od značky Opavia. Šlo o oplatku, která měla rovný podklad, na kterém byl rozprostřený vynikající krém a na povrchu byla zvlněná oplatka. Vlnky se vyráběly s náplní v různých příchutích, jako byla vanilka či kakao, přičemž se od sebe odlišovaly barvou obalu. Jejich výroba byla ukončena před více než 10 lety v roce 2011.

#4 Retro mýdlo – nic dobrého

Mejdlíčko, to byla trpko-sladká cukrovinka připomínající prací prostředek. Nechutnalo nijak dobře, avšak dalo se sehnat za velmi nízkou cenu, takže bylo lákadlem pro mnohé děti. Bohužel však nešlo ani nijak zdravé. Vyrábělo se sice z bramborového škrobu, do kterého se ale přimíchávala kyselina sírová nebo solná a také barvivo, aby byla cukrovinka pro děti pořádně lákavá.

#5 Sfinx Antiperle – pro milovníky mentolového potěšení

Sfinx Antiperle byly ikonické bonbonky v podobě miniaturních perliček, které byly balené v zeleném válcovitém obalu. Design obalu se nezměnil od poloviny 60. let 20. století. Perličky měly mentolovou příchuť a nežli děti jej měli v oblibě spíše rodiče. Za touto cukrovinkou stála firma Sfinx sídlící v Holešově, která spadá pod skupinu Nestlé.

Retro sladkosti už dnes na pultech obchodů nenajdete, v některých případech je to ale dobře
Retro sladkosti už dnes na pultech obchodů nenajdete, v některých případech je to ale dobře