Další

Regenerace po alkoholu

Regenerace po alkoholu

Že má alkohol negativní vliv na sportovní výsledky je všeobecně známý fakt. Do jaké míry jsou však tyto dopad závažné a jak výrazně je díky pití ovlivněna regenerace? V následujícím článku si rozebereme všechny důležité informace týkající se této problematiky.

Vliv na růst svalů a jejich regeneraci

To nejzásadnější si zodpovíme hned na začátek. Alkohol bohužel negativně ovlivňuje svalovou regeneraci, protože ovlivňuje proteinovou syntézu. Zároveň brání také rozkladu některých živin zejména z oblasti minerálních látek, které jsou pro správné fungování a regenerovaní svalů také potřeba.

Zcela zjednodušeně je pak možné také konstatovat, že tělo při odbourávání alkoholu soustředí energii do svého očištění a procesy jako je růst svalů nechává „na druhé koleji“. Regenerace je tak ovlivněna velmi závažným způsobem, což potvrzují i dostupné vědecké studie. Platí také úměra, že větší množství alkoholu, přináší vetší zátěž pro organismus a zároveň také větší negativní vliv na regeneraci. Pokud se tedy rozhodnete pít, snažte se pokud možno co nejvíce omezovat. Každá sklenice vína nebo každé pivo navíc může přispět ke zhoršení stavu.

Mohlo by vás také zajímat: Jídlo pozdě večer

Hormonální odezva

Konzumace alkoholických nápojů má bohužel také negativní vliv na hladinu některých hormonů v těle, které jsou klíčové pro regeneraci. V kontextu cvičení je největší problémem negativní vliv na testosteron a růstový hormon. Naopak se při pití zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu, který regeneraci značně komplikuje.

Vliv na samotný výkon

Kromě regenerace alkohol ovlivňuje také samotný výkon. Je totiž zodpovědný za negativní vliv na syntézu glykogenu, ze kterého získáváme energii a funguje jako hnací motor během našich tréninků. Zároveň mohou být návštěvy posilovny méně efektivní i z důvodu zvýšeného tlaku, který je s jeho konzumací spojen.

Dalším aspektem je také fakt, že po alkoholových večírcích je obvykle velmi obtížné donutit se k normálnímu fungování a potřebným výkonům v posilovně, takže dochází k další komplikaci ve vašem tréninkovém plánu.

Zdroj: crossfitcommitted.com