Cviky a vybavení

Jak cvičit ve středním věku: 3 zaručené způsoby

Jak cvičit ve středním věku: 3 zaručené způsoby

Cvičení je vhodné v každém věku, avšak v tom pozdějším byste k němu měly přistupovat s rozvahou. Rozhodně byste se neměly bez předchozích zkušeností a tréninku pouštět do náročnějších aktivit, měly byste dobře zvážit své možnosti, případně se poradit se svým lékařem. Pohybu se však věnujte, ať už vám je čtyřicet, padesát či šedesát. Poradíme vám, jaké cvičení vyzkoušet.

1. Aerobní aktivity

Aerobní aktivity jsou takové aktivity, při kterých se ke svalům dostává zvýšené množství kyslíku. Trvá-li takové cvičení dostatečně dlouho, začne tělo zužitkovávat své tukové zásoby a vy začnete hubnout. Aerobní cvičení však také posiluje srdce a celou oběhovou soustavu a uvolňují se při něm endorfiny.

S vyšším věkem stoupá riziko cévních příhod, proto se doporučuje, aby maximální tepová frekvence byla o něco nižší, než u mladých lidí. Pokud se necítíte na běh, vyzkoušejte jízdu na kole, chůzi na pásu, plavání nebo třeba nordic walking.

Výhodou nordic walkingu je především to, že zapojuje svaly celého těla a také to, že rychlost chůze si každý přizpůsobí podle svých možností a schopností. Při této pohybové aktivitě se používají speciální hole. Poskytují oporu při chůzi, tlumí nárazy a zapojují do pohybu i ruce.

2. (Power)jóga, pilates či tai chi

Potýkáte se s bolestmi zad a kloubů? Možná by to chtělo zapracovat na hlubokém stabilizačním systému vašeho těla. S tím vám pomůže jóga, power jóga, pilates či tai chi. U cvičení tohoto typu nejenže posílíte svaly břicha, zad, nohou či rukou, ale uděláte také něco pro své psychické zdraví.

3. Silový trénink

Chcete vyzkoušet posilovnu a silový trénink? Žádný věk není překážkou, dodržujte však několik zásad. Vždy se před posilováním pořádně rozcvičte, posilujte krátce, necvičte s maximální zátěží, dělejte pauzy a odpočívejte. Choďte do posilovny maximálně dvakrát týdně a dopřejte svému tělu také čas na regeneraci.