KrásaKrása a móda

Všechny barvy očí: s jakými barvami se můžete setkat?

Všechny barvy očí: s jakými barvami se můžete setkat?

V barvě očí lidé od pradávna hledali skrytý význam.. Hnědé jsou považovány za ty upřímné a klidné, modré značí zradu a intriky, šedé jsou oči nevěrníků a lhářů a ty zelené ukrývají lásku a štěstí. Když ale odhlédneme od babských povídaček, co byste měli opravdu vědět o své barvě očí?

Hnědé oči

Hnědé oči jsou po světě vůbec nejrozšířenější, odhadem je má až 85 % populace. Výjimečnost tedy nebude jejich silná stránka. Přesto jsou hnědé oči podle většiny lidí ty nejkrásnější. To ale není vše, hnědé oči také obsahují více melaninu, což je pro naše zdraví v několika ohledech prospěšné. Jestliže máte hnědé oči, je u vás snížené riziko cukrovky nebo postižení sluchu. To se vyplatí!

Modré oči

Popkulturou nejvíce opěvované modré oči, kterými se může pyšnit zhruba jen 10 % populace, jsou bezpochyby nádherné, to ale není zdaleka jejich jediná výhoda. Modroocí lidé totiž obvykle vidí lépe a ostřeji v šeru!

Zelené oči

Zelené oči jsou ty nejvzácnější ze všech běžných barev, pyšnit se jimi může pouze 1 % populace. Mimo svou unikátnost ale studie z roku 2014 z univerzity v Pittsburghu udává, že ženy se zelenýma očima lépe snášejí bolest.

Šedé oči

Zbylé 3 % tedy připadají lidem se šedýma očima. Ty působí chladně, záhadně a atraktivně a můžeme se často setkat s jejich romantizací v moderní literatuře. Mimo to ale lidé se šedýma očima častěji propadají alkoholismu, zároveň je u nich však výrazně nižší výskyt lupénky.

Neobvyklé barvy očí

Ačkoli tyto čtyři barvy jsou obecně považovány za jediné, je zde ještě pár výjimek, které vlastní opravdu jen zlomek procenta populace, ale jednoznačně stojí za zmínku:

  • Růžové, červené (možné u albinismu)
  • Každé oko jiné (heterochromie)
  • Fialové (velmi málo pigmentu)

Shrnutí

Základní barvy očí máme tedy čtyři, ty se však mohou ještě různě míchat mezi sebou. Jestli má naše barva očí co dělat s našimi fyzickými predispozicemi či snad psychickými vlastnostmi se bez širších výzkumů můžeme jen dohadovat.